USD
EURO
ALTIN

Yüksek İrtifa Bulutları

YÜKSEK İRTİFA BULUTLARI : Bu sınıfta tüy bulutları, yüksek düz tabaka bulutları, yüksek küme bulutları bulunur. Taban irtifaları 16000 ile 45000 feet arasındadır. TÜY BULUTLARI (Cl) :Bir birinden ayrı demetler, hatlar ve tüy gibi çeşitli şekillerde buz kristallerinden oluşmuştur. Günün her saatinde ufka çok yakın olmayan tüy bulutları gökyüzünün aynı parçasında bulunan diğer bulutlardan daha […]

Yüksek İrtifa Bulutları
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

YÜKSEK İRTİFA BULUTLARI :

Bu sınıfta tüy bulutları, yüksek düz tabaka bulutları, yüksek küme bulutları bulunur. Taban irtifaları 16000 ile 45000 feet arasındadır.

TÜY BULUTLARI (Cl) :Bir birinden ayrı demetler, hatlar ve tüy gibi çeşitli şekillerde buz kristallerinden oluşmuştur. Günün her saatinde ufka çok yakın olmayan tüy bulutları gökyüzünün aynı parçasında bulunan diğer bulutlardan daha beyazdır. Güneş, ufukta iken tüy bulutları beyazımsı renkte olup güneşin batması üzerine yüksekte tüy bulutları sarı, pembe, kırmızı ve nihayet kül rengini alırlar. Şafakta bu renk sırası, tersinedir. Hatlar
şeklinde oluşmuş ve yüksek düz tabaka veya yüksek küme bulutları ile birleşmişse kütü havanın
yaklaştığını gösterirler. Yazın havanın güzel olacağını gösterir.

Özellikleri:

Parçalar halindedir.

Tabanları 20000 ile 40000 feet arasındadır.

Dikey olarak çok ince olabileceği gibi binlerce feet kalınlıkta da olabilir.

Hava sarsıntısı yoktur. (açık hava sarsıntısı görülebilir)

Yağışlı küme bulutları ile birleşmemiş ise buzlanma olmaz.

Yüksek irtifada bağıl nemin fazlalığını ve Egzoz gazlarının yoğunlaşacağını gösterirler.

YÜKSEK DÜZ TABAKA BULUTLARI (Cs):

İnce beyazımtırak tül veya peçe şeklinde gökyüzünü tamamen veya kısmen kapatır.Güneşin ve Ay’ın etrafında “hale” meydana getirir. Nesnelerin gölge meydana getirmesine mani olmazlar. Bu bulutlar tüy bulutları veya yüksek küme bulutlarının birleşmesinden, Yüksek küme’lerden düşen buz kristallerinden, Orta irtifa tabaka bulutlarının incelmesinden veya yağışlı küme bulutlarının yarattığı “örs”ün yayılmasından oluşurlar. Yüksek düz tabakalar genellikle kötü havanın yaklaştığını gösterirler ve kötü hava şartlarından uzağa doğru hareket ederler. Sadece, kararlı hava tabakalarında buz kristallerinden oluşur.

Özellikleri :

Devamlı bir buluttur.

Tabanları 20000 feet ve yukarısıdır.

Dikey kalınlığı birkaç bin feet olabilir.

Görüş bulutun kalınlığına göre iyiden kötüye kadar değişebilir

Hava sarsıntısı ve buzlanma yoktur.

YÜKSEK KÜME BULUTLARI (Cc): Bir araya gelmiş küçük top top bulutların meydana getirdiği tabaka şeklinde bir buluttur. Genellikle cisimlerin gölge meydana getirmesine mani olmaz. Kararsız tabakalarda buz kristallerinden oluşmasına karşın, bazen de aşırı soğumuş su damlacıkları içerir. Kararsız havanın habercisidir.

Özellikleri :

Devamlı bir buluttur.

Tabanları 20000 feet’in üzerindedir.

Dikey kalınlığı değişiklik gösterir.

Kalın olanlarında görüş azdır.

Açık hava sarsıntısı hariç, hava sarsıntısı yoktur.

Buzlanma yoktur.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM

error: Copyright Pilotaj Haber!