Yerli Uçak ve Helikopterler Dubai Airshow’da

113
Yerli Uçak ve Helikopterler Dubai Airshow’da
Binance indirim

Dubai’de start alan Airshow’da Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. TAI’nin ürettiği  yerli uçak Hürkuş, Atak helikopteri T-129, T-625 genel maksat helikopteri ve Anka insansız hava aracı görücüye çıktı.

11 yıl Türk Hava Yolları’nda görev yapan TAI genel müdürü Temel Kotil’in hedefinde şirket cirosunu 1.6 milyar dolardan 3 milyar dolara çıkartmak bulunuyor. Dubai’yi potansiyel müşteriler açısından iyi bir fırsat olarak değerlendiren Kotil, şirketin cirosunu 10 yıl içerisinde 10 milyar dolara taşımayı planlıyor.

Dubai Airshow’da görücüye çıkan  yerli uçak Hürkuş, Atak helikopteri T-129, T-625 genel maksat helikopteri ve Anka insansız hava aracı ilk günden Dünya medyasının ilgisini çekti.

5 Ton ağırlığındaki T-129 Atak helikopteri henüz yurt dışından alıcı bulamamış olsa da, Pakistan ve Bahreyn’in ilgilendiği biliniyor. Atak helikopteri ise TSK bünyesinde Kara Havacılık Komutanlığı envanterine şu ana kadar 24 adet giriş yaptı. Hali hazırda 35 adet Atak helikopterinin daha önümüzdeki yıllarda Kara Havacılık Komutanlığı’na teslim edilmesi bekleniyor.

T-129 Atak helikopterinde 20 mm top, 8 UMTAS anti tank güdümlü roket taşıma kapasitesi, 19 adet CIRIT lazer güdümlü roket kapasitesi gibi silah sistemleri mevcut.

İnsansız hava aracı ANKA için Türk Hava Kuvvetleri’nin 10 siparişi bulunurken, polis ve Kara Kuvvetleri’nin de toplam 12 adet ANKA’yı envanterine katacağı belirtiliyor.

Hürkuş ve T-625 helikopteri için henüz resmi bir sipariş bulunmuyor.