Yamaç Paraşütü Tehlikeli mi?

tarafından
16
Yamaç Paraşütü Tehlikeli mi?

YAMAÇ PARAŞÜTÜ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Yamaç paraşütü, 1980’li yıllarda bir grup havacı tarafından serbest paraşütlerle yamaçlardan koşularak yapılmaya başlanmış bir havacılık sporudur. Zaman içerisinde paraşütlerin aerodinamik yapılarının gelişmesiyle yamaç paraşütü, serbest paraşütlerden ayrılmış ve başlı başına bir branş olmuştur.

Yamaç paraşütünün serbest paraşütten farkları nelerdir ?

Yamaç paraşütünde tepelerden/dağlardan kalkış yapılarak süzülüş, serbest paraşütte ise uçaktan atlanarak düşüş gerçekleştirilmesi; yamaç paraşütleri ile uzun mesafeler kat edilebilmesi, serbest paraşütler ise birkaç dakikalık atlayışlar gerçekleştiriliyor olmasıdır. Yamaç paraşütünün sırt çantasına sığabilecek hafif yapısı onu, dağcıların zirveden inmek için kullanabilecekleri bir araç haline de getirmiştir. Türkiye, hem Türk hem de başka ülkelerden gelen havacılık tutkunlarının en gözde uçuş alanlarından biridir. İklimsel koşulları, doğal güzellikleri, uygun hava şartları, kilometrelerce yol kat edebildikleri ideal hava parkurları ile hemen hemen her noktasında yamaç paraşütü yapılabilmektedir. Uçuşa en elverişli noktalardan bazıları Eskişehir, Ankara, Fethiye-Ölüdeniz, Antalya-Kaş, Erzurum, İzmir, Bolu, Akşehir, Erzincan, Denizli ve Isparta’dır.

Yamaç paraşütü pahalı bir spordur. Ciddi donanım ve kaliteli malzeme gerektirir. Gerekli ekipmanların büyük kısmı ithal edildiğinden başlangıç maliyeti 2.000-15.000 TL arasındadır. Yamaç paraşütünün dacron polyester malzemeden üretilen su geçirmez kanopi, kanat ya da kubbe denen bez kısmın yırtılması çok zordur. Yırtılsa dahi özel dikişleri ile yırtığın büyümesi engellenmiştir.  Paraşütün oturulan bölümüne harness denir ve uçuş süresinin uzunluğuna bağlı olarak harnesslerde yedek paraşüt bulunmaktadır. Kullanılan iplerin her biri 130 kg’a dayanıklı, hafif ve su geçirmezlerdir.  Ayrıca  gereken diğer eşyalar uçuş tulumu, uçuş botu, rüzgar ölçer, telsiz, CPS, variometre vb ekipmanlardır. Yamaç paraşütü diğer hava araçlarına göre öğrenilmesi daha kolay ve daha geniş bir kesime hitap eden havacılığın spor dallarından biridir.

Yamaç paraşütü nasıl yapılır?  Yamaç paraşütü fiyatları ve bana maliyeti nedir ? 

yamaç paraşütü fiyatlarıYamaç paraşütü eğitimi 40’a yakın üniversite kulübünde, Türk Hava Kurumu bünyesindeki Türkkuşu Eğitim Merkezi’nde ve birçok özel kurs, dernek ve kulüpte verilmektedir. Yamaç paraşütü eğitim ücretleri eğitimin kalitesine ve yerine göre değişiklik gösterdiği gibi ortalama olarak 600-3000 tl arasında değişmektedir. Ancak THK Türkkuşu Eğitim Merkezi’nde başlangıç eğitimi çok daha uygun ücretler ile verilmektedir. Yamaç paraşütü başlangıç eğitimi; teorik eğitim, yer eğitimi, birebir eğitim gibi birkaç aşamadan oluşmaktadır. Başlangıç eğitiminin ardından daha uzun süreli ileri eğitimlere geçilmektedir. Başlangıç eğitiminde pilot adayı, yamaç paraşütü sporu hakkında bilgi alır ve bu alanda profesyonelleşmek konusunda karar vermesi beklenir. Teorik eğitim içerisinde adaya yamaç paraşütünün nasıl yapılacağı ; aerodinamik, hava trafik kuralları, yedek yamaç paraşüt açma, sürüklenmeden kurtulma, acil durumlarda yapılması gerekenler gibi konularda eğitimler verilir ve küçük bir sınav yapılarak bu sınavda başarılı olması beklenir. Yamaç paraşütü yer eğitiminde ise aday kanadı uçurmayı, tepeye getirmeyi, ters kalkış tekniklerini ve kanadı yönetmeyi öğrenir. Birebir eğitimde ise pilot adayı eğitmeni ile birlikte önce 30-40 metre yükseklikte tepelerden 25-30 uçuş gerçekleştirmektedir. Koşullar uygun olduğu takdirde başlangıç eğitimi 5-10 gün sürmektedir.

Bunun yanında yamaç paraşütünü spor olarak yapmayacak ancak uçuş zevkini yaşamak isteyenler “tandem” denen pilot eşliğinde kalkışları Fethiye-Ölüdeniz’ de (uçuş süresi 20-25 dk) transfer fiyatı dahil 180 TL’ye, İstanbul-Karaburun ve Ormanlı’ da (uçuş süresi 15-20 dk) transfer hariç 100 TL’ye ve Tekirdağ-Uçmakdere’ de (uçuş süresi 7-10 dk) transfer dahil 100 TL’ye bu deneyimi yaşayabilirler. Yamaç paraşütü halk arasında tehlikeli bir uğraş olarak görülse de iyi bir eğitim alındığı takdirde hiçbir tehlikesi bulunmamaktadır.