Yamaç paraşütü sporu

tarafından
16
Yamaç paraşütü sporu

Hava sporları arasında sıklıkla tercih edilen en kolay ve doğaya saygılı sporlardan bir tanesi de yamaç paraşütü olmakta. Her ne kadar kolay ve basit bir şekilde uygulansa da gerekli güvenlik önlemleri alınmadığında ve aykırı davranışlar sergilendiğinde ciddi şekilde yaralanma hatta ve hatta ölümle sonuçlanabilmektedir. Paraşüt sporunda da kullanılan malzeme ve yapım tekniği oldukça karmaşıktır.

Üretici firmalar için uçuş güvenliği ön planda tutulmakta ve yamaç paraşütçülüğünde mutlaka uymanız gereken kurallar bulunmaktadır. Bu spora katılım sağlayan kişiler sporun ana şartlarına uymalıdır. Her ne kadar haz dolu bir spor olsa da doğanın şartlarını bilmiyorsanız ve uçuş öncesi meteorolojik hava durumunu takip etmediyseniz olasığ bir kaza durumu ile karşılaşabilirsiniz. Günümüzde yamaç paraşütü ile ilgili bir çok ölüm haberi ile karşılaşmaktayız. Bu durum hem paraşütle atlayışın zorluğundan ve son derece dikkat gerektiren bir işlev olmasından hem de yeteri düzeyde güvenirliği bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Tarihe baktığımızda havacılık tarihi incelemesine dayalı olarak ünlü bir çok pilot ve havacılık alanında bulunan kişiler paraşüt kazaları sonucunda hayatını kaybetmiştir.

Ülkemizde yamaç paraşütü yapabilmenize olanak sağlayan bölgeleri Abant, Uludağ, Spil- Manisa, Gökova-Isparta, Erzincan, Kayseri olmakta. Daha fazla bir çok belde ve ilde araştırmalar yaptığınızda ülkemizin gerek iklim koşulunun gerekse coğrafi özelliklerinin buna elverişli olduğunu gözlemlemekteyiz.

Ülkemizde eğitime katılım sağlayan kesim genellikle üniversiteli öğrenciler olmakta. Askeri veya devlete bağlı olan kurumlardan da yamaç paraşütü eğitimi alınmaktadır. Lakin bunun için belirtilen prosedürleri yerine getirmelisiniz. Türk Hava Kurumu ve Türk Hava Kuvetleri Alanya ve Ölüdeniz beldelerinin bir çok kulüp alanında bu eğitim olanağını sağlamaktadır.

Paraşüt tipleri 5 farklı yapıda tasarlanmaktadır. Bunlar sırası ile Başlangıç paraşütü, Başlangıç orta seviye paraşüt, ileri orta seviyeli paraşüt, ileri seviye paraşüt ve yarışma paraşütü olmakta.

1980′ li yıllarda başlayan paraşüt atlayışları bir kaç yenilikçi havacının yamaçlardan koşarak atlaması ile keşfedilmiştir. Zaman içerisinde ilerleme kaydeden spor paraşütlerin aerodinamik yapılarının geliştirilmesi sonucunda performansını arttırarak kullanıma serbest hale gelmiştir. Planör, delta kanat gibi bir çok paraşüt çeşidi bulunmaktadır.

Bireyin tecrübelerine dayalı olarak gerçekleştireceği uçuş işleminde havada kontrolü sağlayabilmek önemlidir. Pilotların da tecrübesine dayalı olarak saatlerce havada kalıp kilometrelerce uçtukları bilinmekte.

Yamaç paraşütünde 2 farklı frenleme seçeneği bulunmaktadır. Bu sayede yumuşak iniş yapma imkanınız olmakta.