Windshear Nedir, Nasıl Gerçekleşir ?

tarafından
74
Windshear Nedir, Nasıl Gerçekleşir ?

windshear

WINDSHEAR NEDİR ?

Atmosferde belirli iki nokta arasında rüzgarın hızında veya yönünde ya da her ikisinde meydana gelen ani değişiklikler olarak tanımlanabilir. Bu değişiklik yatay veya dikey olabilir. İnişte, ani irtifa değişikliklerine, pisti kaçırmaya neden olabilir. Kalkışta ise, yine çok ani irtifa değişikliklerine ve kalkış zorluklarına neden olabilmektedir.

WINDSHEAR , UÇUŞ YOLUNDA BEKLENMEDİK ANİ DEĞİŞİKLİKLERE YOL AÇACAĞINDAN , HIZLI BİR REAKSİYON GÖSTERİLMELİ VE GEREKLİ KUMANDA VERİLMELİDİR.

Dünya üzerinde meydana gelen havacılık kazalarının %22’ sinin nedenini meteorolojik faktörler oluşturmaktadır. Bu oranın %44’ ü ise rüzgara bağlı kazalardır. Ülkemizde meteorolojik nedenli kazaların oranı yaklaşık %10’ dur (1955- 2004). Bu kazaların sonucu ölü sayası ise 300’ ün Üzerindedir.

WIND SHEAR’IN OLUŞMA SEBEPLERİ

Düşey Wind Shear’in oluşmasında pek çok meteorolojik faktör rol oynar. Bu faktörlerin dayandığı temel atmosferdeki termal dengeyle ilgilidir. Örneğin sıcaklığın yükseklikle arttığı enverziyon tabakasında (Stratosfer) kuvvetli Wind Shear meydana gelebilir. Bundan başka sonsuz bir kararsızlık zonu olan cephesel sistemlerde, dar alanda oluşan karasızlık bölgelerinde ve oraj durumunda veya arazinin yapısından dolayı Wind shear oluşabilir.

WINDSHEAR CEPHE GEÇİŞLERİ VE ANİ SICAKLIK DEĞİŞİMLERİ GİBİ METEOROLOJİK OLAYLAR SONUCU MEYDANA GELEBİLİR.

Kara ile deniz arasında yeteri kadar sıcaklık farkının oluştuğu gündüz vakitlerinde deniz meltemi kıyıdan 30 km içerilere kadar sokulabilir. Böyle durumlarda deniz melteminin düşey atmosferdeki etkisi 350–400 metreyi bulabilir.

Gün içerisinde kara ve deniz bölgeleri farklı ısınıp soğur. Gündüz vakitlerinde karalar denizlere oranla daha çabuk ısınır. Bunun sonucu olarak deniz üzerindeki havanın yoğunluğu artar ve denizden karaya doğru oluşan yatay sıcaklık gradyanının etkisinde rüzgar denizden karaya doğru eser.

Deniz melteminin hızı sıcaklık farkına bağlıdır. Tropikal bölgelerin dışında, deniz melteminin hızı 10 – 15 knot ve üzerine çıkabilir. Tropikal bölgelerde ise deniz meltemi çoğunlukla 20 knotun üzerindedir.

Gece ise durum tam tersidir. Geceleri karadan denize doğru esen rüzgar ile deniz meltemi kıyaslandığında deniz melteminin çok daha etkin olduğu görülür.

MICROBURST NEDİR ?

Oraj bulutları ile bağlantılı olan , wındshear’ın   en tehlikeli kaynaklarından biridir. mıcroburst merkezinden her istikamette dışarıya doğru yayılan şiddetli bastırıcı kuvvettir. Bundan dolayı her çeşit ve büyüklükteki ve özellikle yer+1000 feet irtifanın altındaki hava araçları için çok tehlikeli olabilen hem yatay hem de dikey wındshear’ın oluşumuna sebebiyet verir. Bir mıcroburst bastırıcı kuvveti , genellikle bulut merkezinden itibaren 1 milden daha az bir çapta ve yerden 1000-3000 feet yukarıda oluşur. Yere yakın olan geçiş bölgesinde bastırıcı kuvvet dışarı doğru yatay bir akışa dönüşerek yaklaşık olarak 2 ½ mil (4 km) çapında genişleyebilir. Bastırıcı kuvvetler dakikada 6000 feet kaybettirebilirler.Yeryüzüne yakın olan yatay rüzgarlar 45 knot tan 90 knot a kadar çıkabilen şiddetlerde olabilirler.Bu kuvvetli yatay rüzgarlar yeryüzünden birkaç yüz feet yukarıda oluşurlar.Bir mıcroburst un yeryüzüne çarpıp dağılması genellikle 15 dakikayı aşmamaktadır. (jaa atpl 080 prıncıples of flıght)