Wake Turbulence Ayrımları

98
Wake Turbulence Ayrımları
Binance indirim

Bu minimalar direkt olarak başka bir hava aracının arkasında, aynı irtifada başka bir hava aracının uçuş yolunu arkadan kesecek şekilde, 1.000 feet aşağısında uçuş yapılırken veya hava trafik kontrolörünün inisiyatifi ile uygulanabilir. Hava trafik kontrolörü veya pilotun talebi ile aradaki ayrım artırılabilir. Pilot ayrımın artırılmasını talep edecekse bu talep, piste girişten önce veya son yaklaşmaya başlamadan önce yapılmalıdır.

Yoğun havalimanlarında bu ayrım limitleri bazen sağlanamamaktadır. Dolayısı ile muhtemel bir wake türbülans ile karşılaşmaya hazırlıklı olunmalıdır. Ayrıca bu minimalar uygulansa bile wake türbülanstan etkilenme olasılığı vardır. Minimaların uygulanmasındaki amaç mümkün olduğunca wake türbülanstan etkilenmeden veya kabul edilebilir düzeyde etkilenerek uçuş emniyetini sağlamaktır.

Özellikle daha ağır kategorideki hava aracı takip ediliyor ve rüzgar sakinse daha dikkatli olunmalıdır. Wake türbülans olaylarının çoğu, yere yakınken ve sakin veya düşün şiddetli rüzgarlarda meydana gelmektedir. En şiddetli wake türbülansı, daha ağır bir hava aracı düşük süratlerde ve yüksek hücum açısı ile alçak irtifalarda yaratmaktadır. Wake türbülans üretimi kalkış esnasında burun iniş takımının rotate edilmesi ile başlar, iniş esnasında burun iniş takımının yere teması ile sona erer. Wake türbülanstan kaçınmak için ayrım minimalarına uyulmalı, yine de karşılaşıldıysa uçuş yolu değiştirilmelidir.

Son yaklaşma ayrım minimaları yukarıdaki görselde yer almaktadır. 

Kalkış minimaları ise ; 

  • Kalkan trafik aynı noktadan kalkmış ve daha ağır bir kategoride ise 2 dakika,
  • Kalkan trafik tüm pisti kullanmış daha ağır kategoride bir hava aracı ve arkadaki trafik pist başı yerine daha ileri bir noktadan kalkış planlıyorsa 3 dakikadır.