Van’ da drone kullanımı yasaklandı

tarafından
17
Van’ da drone kullanımı yasaklandı

Van’ da drone kullanımı yasaklandı

Van ili sınırlarında bulunan kurum ve kuruluşlar ile ilgili güvenlik önlemleri amacı ile insansız hava araçlarının kullanımı yasaklandı. Güvenlik gerekçesi ile bu şekilde tedbirler alındığını belirten Van Valisi İbrahim Taşyapan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ nce gerçekleştirilen insansız hava aracı sistemlerinin belirttiği talimatlar doğrultusunda sivil insansız hava araçlarından olan Drone ve İHA motorlu çok hafif hava araçları olarak kabul edilmekte.

Tüm bu araçların kullanımı askeri bölgeleri lojmanlar, emniyet binaları, adliye binaları, tesisler, ve tüm kamu kuruluşları için tehlike oluşturmaktadır. Çünkü beldede bulunan tüm kurum ve kuruluşlar terörle mücadele açısından her alan hassas nokta olmaktadır.

Uçuş esnasında araçlara tehlikeli maddeler yüklenebileceği, video ve fotoğraf çekilebileceği uygun olmayan il sınırları içerisine bu tür cihazların yerleştirilebileceği ihtimali göz önüne alınarak sivil uçuşların yanı sıra alçak uçuş yapan ve il sınırları içerisinde uçuş işlemleri gerçekleştiren bir çok helikopterde aynı uyarıya tabi olmakta. Yoğun uçuşların yaşandığı hareketli bölgelerin bulunduğu ilde telafisi olmayan durumların vuku bulabileceği belirtilmektedir. 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununca 66. Madde gereğinde İHA ve Drone sivil insansız hava araçları için bölgede uçuş işlemleri yasaklanmıştır.

Kolluk birimlerince tespit edilen uçuşlar sonucunda tutanak tutulması ve mezkur mevzuat çerçevesinde   ilgili kişilerin cezalandırılması ön görülmüştür.

İHA nedir?

İnsansız hava aracı olarak adlandırılan İHA halk arasında drone olarak bilinmektedir. Dronelar uzaktan kumanda edilen bir tür hafif uçak olarak bilinmekte. Uçuş planına göre uçan ve uzaktan kumanda ile yönetilen olarak dronelar 2′ ye ayrılmaktadır. Kullanım amacı keşif ve benzeri işlemlerde kullanılmak amacı olsa da günümüzde bir çok saldırı işleminde de kullanıldığı bilinmektedir. Kimi zaman sivil hedefleri vuran İHA militanlara karşı da bir çok saldırıda başarılı sonuç elde edilmesine katkı sağlamıştır.

Bağımsız kumanda sistemleri oldukça gelişmiş düzeyli olan dronelar iki zamanlı motor ve jet motoru ile uçuş işlemlerini gerçekleştirmektedir. Dronelar ilk olarak ABD tarafından Federal Havacılık Dairesi tarafından kullanılmıştır.