Ultralight Hava Aracı Nedir?

tarafından
16
Ultralight  Hava Aracı Nedir?

Ultralight-ÇHHA Nedir?

Hava araçları sınıflandırmasına göre alt ve üst sınıf araçlar ile donanım ve teknik bilgiler hususunda değerlendirilerek ayrıştırılmaktadır. Belirtilen özellikteki hava aracının sabit kanatlı mı yoksa döner kanatlı mı olması boyutları ve parçalarının boyutlarına göre farklı özelliklerde göz önünde bulundurularak sınıflandırılmaktadır. Hava araçlarının sınıflandırmasına bağlı en etken özelliği ağırlığı olmaktadır. Ağırlık kavramı Maximum Take Off Weight yani WTOW olarak tanımlanmaktadır. Bu ağırlık birimi uçağımızın maksimum tutardaki ağırlığı olmakta.

Hafif Hava Aracı olarak tanımladığımız araçlar yolcu, bagaj vs dolum alanları hesaplandığında 5900 kg kalkış ağırlığının altında bulunan araçlar için betimlenir. Hafif Hava Araçlarının sınıflandırılmasının nedeni ise deneysel veya bireysel kullanım için olan uçak modellerini birbirine karıştırmamak içindir.

Avrupa ülkelerinde ise bu hesaplama 450 kg’ nın altında olan hava araçları için söylenmektedir. Hava araçları için uygulanan dizayn işlemi esnasında modele göre ekstra ağırlık limiti saptanmaktadır. Örneğin deniz iniş ve kalkışları için belirtilen ağırlığın %10 olduğu belirtilmektedir.

Ultralight  Hava Aracı ve Lisans işlemi

Uçakların ağırlıkları baz alındığında hesaplanan ağırlık biriminin 450 kg’ ın üzerinde olan tüm araçlarda PPL yani Hususi Pilot Lisansı gerekmektedir. Bu terimden de anlaşılacağı üzere Ultralight lisansı için sadece Ultralight sınıfındaki yani 450 kg altındaki araçlar kullanılabilmektedir. Ultralight hava araçları kullanımı içinde mutlaka pilotluk yetkisi alınmalıdır. Hususi Pilot Lisansı için eğitim alan ve gerekli mertebede görülen ayrıca UPL sahibi olan pilotlar kredilendirilmektedir. Kredilendirilme işlemleri okuldan okula farklılık göstermektedir.

Ultralight Hava Aracı İniş Kalkış Noktaları

Ultralight Hava Araçları için her hangi bir iniş ve kalkış yörüngesi belirtilmemektedir. Oldukça hafif ve kontrollü bir uçuş sağlanabileceğiniz yapıda olduklarından dolayı uçuş planı esnasında ”zzzz-koordinat bilgileri” yazarak kalkış işlemini gerçekleştirmeniz yeterlidir. Her zaman için kalkış ve iniş yapacağınız konum için meteoroloji bilgileri ve rota hesaplamaları yapmanızda fayda var. Çünkü bazı alanlar uçuşa yasak bölgeler olarak belirlenmekte. NOTAM olarak adlandırılan bu bölgelerin kullanılmaması kuralına uymakta fayda var.

Uçuş işlemlerinde belirtilecek her bireyin can güvenliği için etnik bir uygulamadır. Rota, sefer bilgisi ve süresi belirtilerek fax veya elde en yakın uçuş kurumuna belirtilmeli ki her hangi bir tehlikeli durumla karşılaşıldığında size en kısa sürede ulaşım sağlanmalıdır.