Uçuşlardaki yemek menülerindeki ayrıntılar

tarafından
16
Uçuşlardaki yemek menülerindeki ayrıntılar

Uçuş esnasında özellikle uzun yolculuklarda ince elenip sık dokunan havacılık hizmetlerinden bir tanesi de yolculara sunulan ikramlar olmakta. Havayolu şirketleri arasında rağbet konusu olan bu menüler kimileri için ciddi gelir kapısı iken kimileri için ise kaliteliliğini ön plana çıkaran sunum göstergesidir. Sektörde artan rağbet ile birbirinden farklı menüler ile özel yolcu salonlarında keyifli bir yolculuk geçirebilirsiniz.

Her ne kadar ikramlar kabin memurları için yorucu bir iş olsa da bu seferde sürekli problem yaratan yolcu sayısı azalmakta. Peki uçak yolculuğu esnasında tüketmiş olduğumuz besinler nasıl hazırlanmakta?

Dondurulan besinlere karşı uçan şefler

Uçaklarda bizlere sunulan ikram menülerindeki her yiyecek dondurulmakta. Böylelikle dondurulmuş olarak hali hazırda bulundurulan besinler servis süresince ısıtılıp servise hazır hale getirilmektedir. Kısa mesafeli olan uçuşların bu maddeler içerisinde olmadığına dikkat çekelim. Bazen uzun süreli yolculukta uçan şefler görev yapmakta. Özellikle hava yolu şirketi bakımından THY bu alanda binden fazla şef bulundurmakta.

Bu sayede dondurulan yemeklerde kaybedilen kalite işinin ehli profesyonel şeflerce lezzetli bir yolculuğa dönüştürülmekte.

Bilet sınıfına göre farklı menü seçimi

Uçuş esnasında kaliteli bir hizmet istiyorsanız o vakit uçak biletiniz first class veya business class olmalıdır. Ekonomik sınıflandırmaya göre 3 kat daha fazla harcamada bulunan bu özel yolcu grubuna yemek ve ikramlarda ayrıcalıklı bir hizmet sağlanmakta.  Ekonomik sınıflandırmada geleneksel Türk yemekleri sunulmakta. Diğer ülkelerde ise Aegean Airlines’ te Yunan lezzetleri, Korean Hava yollarında ise bibimbayı menülere yolculara sunulmaktadır.

Yemek menünüzü kendiniz seçebilirsiniz

Bazı hava yolu firmaları ekstra bir ücret karşılığında sizlere bulunduğunuz sınıfın dışında ikram hizmeti sağlamakta. Belirli bir ücret ödeme kaydı ile 15 dolardan başlayan fiyatlarla sizlerde diğer uçuş sınıfı menülerinden yararlanabilirsiniz.

İç uçuşlarda dış uçuşlara göre daha alternatif menüler bulunmakta. Dış uçuşlarda her zaman daha iyi yemekler bulunmakta.

Yolcular için çalışmalar başlatılmıştır. Bilimsel yaklaşımlar ile sağlanan uçak içi yemek menüleri daha sağlıklı sunulması bekleniyor. Yapılan araştırmalar doğrultusunda kabinlerin ve kokpit ekiplerinin uçak menülerindeki yemekleri tüketmediği belirtilmekte.