Uçakta Evcil Hayvanlar İle Yolculuk Yapılabilir mi?

tarafından
16
Uçakta Evcil Hayvanlar İle Yolculuk Yapılabilir mi?

Bir hayvansever iseniz, yaşamınızı Onlardan herhangi biri ile paylaşıyorsanız ve kendinize ait bir ulaşım aracınız da yoksa bazen işler biraz zorlaşır. Beslediğiniz hayvanın cinsine ve büyüklüğüne bağlı olarak şehir içi seyahatlerde taksi, vapur, metro(bazen taşıma sepetinin veya kafesin içinde ve bazen de ağızlık takma şartı ile.) gibi bazı araçlardan faydalanabilirsiniz. Şehirler arası ve Uluslar arası seyahatlerde ise işler biraz daha farklıdır;

Otobüsle yolculuk etmek istiyorsanız baştan bilmeniz gerekir ki, evcil hayvanınızı yanınıza alamazsınız, yasaktır. Ancak kafes içerisinde bagaja verebilirsiniz. Bu da hayati açıdan son derece riskli ve çok mecbur kalınmadıkça tercih edilmemesi gereken bir durum. Hayvanınız karanlıktan, motor gürültüsünden, stresten yahut havasızlıktan hastalanabilir hatta ölebilir. Üstelik buna sebebiyet veren firmadan herhangi bir şekilde hesap da soramazsınız çünkü evcil hayvanınızı bagaja verirken oluşabilecek herhangi bir aksilikte tüm sorumluluğu üzerine almayı taahhüt edersiniz. Bu nedenle otobüs yolculukları evcil hayvanınız ile birlikte yolculuk etmek için çok uygun değildir diyebiliriz.

Tren yolculukları otobüse nazaran daha uygun olabilir. Kuş, kaplumbağa gibi evcil hayvanlarınızı uygun taşıma kabı ile yanınıza alır, görevliyi bilgilendirir ve yolculuk edersiniz. Kedi ve köpeğiniz için ise bazı şartlar vardır;

1-Kedi/Köpeğinizi pulmanda yanınızda taşıyabilirsiniz, bu nedenle ‘küçük evcil hayvan’ ölçüsüne uygun boyutlarda olmalıdır.  İstenen boy ve ağırlığın üzerindeki evcil dostunuz trene alınmayabilir yahut alınsa dahi taşıma kafesinin koltuk ve koridor için uygun büyüklüğün üzerinde olması nedeniyle vagonlar arası bölmede tuvaletlerin olduğu kısımda yolculuk etmesi istenebilir.

2-Kedi/köpeğinizin aşıları tam, aşı ve sağlık karnesi yanınızda olmalıdır. (Özellikle kuduz aşısına dikkat edilir)

3-Kedi/köpeğiniz ile yolculuk ekstra ücrete tabiidir. (1 şubat 2013′de yürürlüğe giren uygulama ile evcil hayvanınıza ödeyeceğiniz ücret %50 indirimli bilet fiyatıdır. Bu ücret karşılığında küçük boy evcil hayvanınız için sizin yanınızdaki bir kişilik koltuğu yolculuk süresince satın almış olursunuz.)

4-Kompartıman ve yataklı bölümde hayvan taşımacılığı yasaktır. Aynı şekilde evcil hayvanınızı restauranta götürmenize de izin verilmez. Uygun bulunan ortam yalnızca pulman yani normal koltuklu bölümün olduğu vagondur.

5-Köpeğiniz için uygun taşıma çantası, gerekli görülmesi halinde kullanılmak üzere ağızlık bulundurmanız gerekir.

6-Veteriner hekiminizden (her ihtimale karşı) kedi/köpeğinizin aşıları tam ve sağlıklı olduğuna, toplum sağlığını tehdit eden herhangi bir durumunun bulunmadığına ve yolculuk yapabileceğine dair rapor almalısınız.

7-Tüm şartlar uygun olsa bile görevli kedi/köpeğinizi trene almama yetkisine sahiptir. Hayvanınızın kötü kokulu, kirli, hasta, huzursuz yahut saldırgan bir görüntüsünün olması durumunda görevli isterse yetkisini kullanabilir.

Evcil hayvanı ile tren yolculuğunu deneyimleyen kişiler ile konuştuğunuz zaman kiminin çok rahat bir yolculuk yaptığını kiminin ise çok zorlandığını dinlersiniz. Çünkü nasıl geçtiği yolculuğun uzunluğuna, ortam faktörlerine ve daha da önemlisi hayvanınızın kişiliğine bağlıdır. Eğer huzursuz, agresif yahut tedirgin, ürkek bir hayvanınız var ise veteriner hekim kontrolünde yatıştırıcı bir ilaç verilebilir. Ya da uzun bir yolculuğa çıkmadan önce 1-2 kez kısa mesafelere yolculuk yaparak hem deneyim kazanılması hem de hayvanınızı gözlemleme fırsatınızın olması sağlanabilir.

Evcil hayvanlar ile uçak yolculuğu

 

evcil hayvanlar ile uçak yolculuğu               Uçak yolculukları için havayolu şirketlerinin çoğunda hemen hemen aynı kurallar geçerlidir. Ancak ufak tefek nüanslar söz konusudur. Hangi firma ile seyahat edecekseniz en az 3-4 gün öncesinden arayıp hem bilgi almalı hem de sizinle birlikte seyahat edecek evcil hayvanınız için rezervasyon yaptırmalısınız. Evcil hayvan taşımacılığı olarak sadece kedi, köpek, ötücü kuş ve küçük kaplumbağaya izin verilmiştir. Hamster, tavşan gibi kemirgen hayvanınızı uçak seyahatinizde yanınıza alamazsınız. Ayrıca, kötü niyetli kişilerce ‘dövüş köpeği’ olarak kullanılan ve bu şekilde adlandırılan bazı ırklara mensup köpeklerin de (Pitbull, Dogo Argentino, Doberman gibi) uçak yolculuğu yapmaları yasaklanmıştır. Evcil hayvanınız ile birlikte uçak yolculuğu yapabilmeniz şu şartlara bağlanmıştır;

 

1-Evcil hayvanınızın taşıma çantası (veya kafesi) ve el bagajınız ile birlikte toplam ağırlığının 6 kiloyu aşmamış olması gerekmektedir. (Bu bazı firmalarda 5 bazılarında ise 8 kg olabilmektedir. Seyahat edeceğiniz havayolu firmasından öğrenmeniz en doğrusudur.) Bu ağırlık sınırını aşan evcil hayvanınızı yanınıza alamazsınız, isterseniz kargo bölümünde seyahat edebilir. Ancak bu durum görme ve işitme engellilere refakat eden rehber köpekler için geçerli değildir. Rehber köpek kafes içinde tutulmak zorunda da değildir, her zaman olduğu gibi sahibine refakat edebilir. Ancak bazı hallerde rehber köpeğinize ağızlık takmanız istenebilir.

2-Evcil hayvanınızın sizinle birlikte seyahati ekstra ücrete tabiidir.

3-Evcil hayvanınızı koyacağınız sepetin veya kafesin nefes almasına kesinlikle engel olmayacak, su sızdırmaz ve su geçirmez özellikte olması gerekir.

4-Kedi/köpeğinizin aşıları tam ve zamanında yapılmış olmalıdır. Sağlık karnesi, aşı kartı, yurtdışına seyahat ediyorsanız pasaportu, gideceğiniz ülkenin sizden istediği belgeler ve veteriner hekiminizden alacağınız “yolculuk yapmasında sağlık açısından herhangi bir sakınca yoktur” raporunuz yanınızda olmalıdır.

5-Eğer seyahatiniz yurtdışına ise gideceğiniz ülkenin evcil hayvan giriş, çıkış ve transit geçiş kuralları geçerlidir. Bazı ülkelerde ülkeye kabul edilen evcil hayvan karantinaya alınır, 10 gün ile 6 ay arasında değişen sürelerde hayvanınızı karantinada tutabilirler.  İngiltere gibi bazı ülkeler ise evcil hayvan girişini kabul etmez.

6- Evcil hayvanınızın taşıma kabı 45x35x23 (bazı firmalarda 55x40x20)ebatlarında olmalıdır ve tarafınızca temin edilmelidir.

7-Evcil hayvanınızın sağlıklı, sakin ve temiz bir görüntüsünün olması, kötü kokmaması ve huzursuz davranışlar sergilememesi beklenir. Tüm şartlar uygun olsa dahi görevlinin evcil hayvanınızda gözlemleyebileceği bu gibi durumlar nedeniyle Onu uçağa almama yetkisi vardır.

8-Aynı anneden olma en fazla 3 yavruyu aynı kafeste taşıyabilirsiniz. Yetişkin 2 köpek ve iki kuş da kg. sınırını geçmiyorsa aynı kafeste seyahat edebilir ancak kedi için bu durum geçerli değildir.

9-Kabinde yolcu ile beraber seyahat etmesi istenen evcil hayvanlar her uçuş için belli bir sayı ile sınırlandırılmıştır bu nedenle rezervasyonunuzu erken yaptırmanız tavsiye edilir.

10-Evcil hayvanınız dişi ise hamile olmamalıdır.

11- Evcil hayvanınız yolculuk boyunca kafesinin veya taşıma çantasının içinde kalmalıdır. Dışarı çıkarılması yasaktır.

12-Kabinde veya kargo bölümünde taşınan evcil hayvanınızın sağlığında herhangi bir kötüleşme olması durumunda havayolu firması (THY dahil) sorumluluk kabul etmez.

13-Kabine alınabilecek toplam evcil hayvan sayısı 2′dir.

14-AB’ye üye olmayan ülkelerden AB ülkelerine yolculuk yapacak evcil hayvanınızın inaktiv kuduz aşısının yapılması ve 30 gün sonra antikor titrasyon ölçümünün yapılması ve bu işlemlerin aşı karnesine işlenmesi mecburidir.

15-Evcil hayvanınız uçuş boyunca taşıma kabı içinde ve yerde durmak zorundadır.

16-Kafesin üzerinde kedi/köpek yahut kuşunuzun ve sizin isimleriniz bir etiket ile yazılı olmalıdır.

17- Yurtdışına seyahat ediyorsanız gideceğiniz ülkenin yürürlükteki yönetmeliklerine uyulması yolcunun sorumluluğundadır.

Öneriler;

-Evcil dostunuzu yolculuk öncesi muhakkak bir genel sağlık kontrolünden geçirmeli, yolculuğa elverişsiz bir durumunun olup olmadığını tespit ettirmelisiniz.

-Veteriner hekiminizin önerilerini dikkatlice dinlemeli, evcil hayvanınızın düzenli kullandığı bir ilaç vs. varsa gideceğiniz yerde bulunmama ihtimaline karşı seyahatte yanınızda bulundurmalısınız.

-Ancak çok mecburiyet hissedilmesi halinde, ve evcil dostunuzun kişiliğine göre yolculuk sırasında strese girip huzursuz olma ihtimali varsa veteriner hekiminiz ile birlikte karar verip hafif bir sakinleştirici verebilirsiniz.

-Evcil hayvanınızın yolculuğun hemen öncesinde yedirilip içirilmemesi, midesinin fazla dolu olmaması ve yolculuk öncesi tuvaletinin yaptırılmış olması gerekir.

-Kusması yahut tuvaletini kaçırması ihtimallerini göz önünde bulundurarak yanınızda ıslak mendil vs. temizlik malzemesi almanız uygun olur.

-Yolculuktan önceki birkaç günü sakin ve stressiz geçirmesini sağlamalısınız.

-Yolculuktan önceki en az 2 hafta boyunca banyo yaptırmamalısınız ki iklim değşikliğinden veya araçtaki klima vs. den dolayı üşütmesin.

-Yolculuktan birkaç gün öncesinden başlayarak beslenmesine dikkat etmeli, her zamanki mamasını vermeli ve öğün-gıda değişikliği yapmamalısınız ki yolculuk sırasında midesi veya bağırsakları bozulmasın.

-Evcil hayvanınızın sizin her türlü olumlu/olumsuz duygunuzu hissettiğinin bilincinde olarak kendiniz de sakin olmalı, hayvanınızı huzursuz edecek davranışlardan kaçınmalısınız. Sizin her zamanki sükunetiniz ve güven verici tutumunuz hayvanınızın olası heyecanını yatıştırmada yardımcı olacaktır.

-İzin verilmesi halinde kafesine yahut taşıma sepetinin içerisine hayvanınızın sevdiği bir oyuncağını veya size ait, üzerinde kokunuzun olduğu örneğin bir tişörtünüzü koyabilirsiniz. Bu Onun huzursuzluğunu azaltacaktır.

-Yolculuk boyunca taşıma sepetinin içerisinde ve yerde duracak hayvanınız ile zaman zaman ilgilenmeli, yumuşak, sakin ve güven veren bir ses tonu ile sevdiği sözcükleri söyleyerek Ona varlığınızı ve herşeyin yolunda olduğunu hissettirmelisiniz.

-Eğer daha önce birlikte yolculuk yapmamışsanız uzun bir uçuştan önce kısa mesafeli bir veya birkaç yolculukla başlamanız önerilir. Böylece evcil dostunuzun tepkilerini, huzursuz olup olmayacağını ve yolculuğun sağlığını etkileyip etkilemediğini gözlemleme imkanınız olur.

-Evcil hayvanınızın taşıma çantası, ağızlık gibi yolculukta lazım olacak eşyalarına önceden alıştırılması gerekir. Yolculuk gününe dek taşıma çantasına girmemiş bir köpek birden taşıma çantasına konulmak istenirse huzursuz olabilir. Kedi/köpeğiniz taşıma çantasının kendi eşyası olduğunu anlamalıdır. Örneğin içine ödül maması, oyuncak vs. koyabilir, kapağını açık bırakıp minderini koyarak zaman zaman orada uyumasını ya da oturmasını teşvik edebilirsiniz.

-Sorumluluğunu taşıdığınız canın başına gelebilecek her türlü olumsuz durumdan sadece sizin sorumlu tutulacağınızı unutmamalı ve evcil hayvanınızın sağlığını etkileyebilecek durumlardan kimsenin uyarısına gereksinim duymaksızın kendiniz kaçınmalısınız.

İyi yolculuklar.