Uçaklarda Elektrikli Kapı Dönemi

tarafından
23
Uçaklarda Elektrikli Kapı Dönemi

Uçaklardaki yolcu kapıları tasarımı iki prensibe dayanır; uçuş esnasında açılmaması ve kaza durumunda hızlı ve kolay açılabilir olması.

Latecoere tasarımcıları 6 yıldır bu iki temel prensiple çalışarak yenilikçi ve elektrikli yolcu kapısını üretmeyi başardı.

1970 ve 1980’li yıllarda neydana gelen kazalar sonrası yolcu kapıları sert sertifikasyon gereklilikleri, mekanik, karmaşık, daha ağır ve maliyetli kapı tasarımlarına yol açtı.

Bir yolcu uçağının kapısı 200 kg civarında. Kabin ekibi bu ağırlıktaki bir kapıyı mekaniki bir kol vasıtasıyla açabiliyor. Ancak Latecoere tarafından üretilen NexGED isimli kapıyı sadece bir tuşla açıp kapatabiliyorsunuz. Herhangi bir acil durumda yolcular tahliye edilmeden slaytların açılacağı zemin kamera ile bir ekrandan gece ve gündüz görülebiliyor. Böylece acil iniş durumunda emniyetli bir yolcu tahliyesi kabiliyeti artmış oluyor.

Ancak mekaniki kapılarda kabin ekibinin slaytların açılacağı bölgeyi görmesi için küçük bir pencere bulunuyor. Dolasıyla görüş açısı kısıtlı olan bu pencereden acil durum slaytlarının açılmasının emniyetli olup olmadığının kararını vermek zor, ayrıca gece ise iş tamamen şansa kalıyor.