Uçak bagaj sistemi

tarafından
16
Uçak bagaj sistemi

Uçağa binmeden önce teslim ettiğimiz eşyalara ne olmakta? Uçak bagaj sistemi nedir ve nasıl bir yerleştirme sistemi uygulanmaktadır?

El bagajlarımızla ilgili nereye konulduğu fazla ise ne kadar ücret talep edildiği her zaman merak konusudur. Yanımızda götürdüğümüz eşyalarımızı yerleştirilmesi için veririz ya sonra? Sonrasında eşyalarımız nasıl bir işlemden geçiyor?

Bavullarımız veya çantalarımız bant sistemi ile oluşturulmuş bir yapı üzerinden robotla yüklenerek yerleştirilmekte. Son zamanlarda örnek olarak edindiğimiz ve incelediğimiz Heathrow (Londra) Havaalanı’ nda bavul taşıma sisteminden sizlere bahsedeceğim.

Bagajlarda meydana gelen karışıklık ve kaybol riskini neredeyse yok denecek kadar az bir ihtimale çeken bu sistem hava taşımacılığı iletişim ve teknolojik donatılara sahip olan SİTA kurumu raporuna göre elverişli bir sistemdir.

Yanlış gönderilen bagaj oranı baz alındığında bu riskin %21 payda olduğunu gözlemlemekteyiz. Yeni bir barkod uygulaması için çalışmalar başlamış durumda. Uçağa binmeden önce bilet kontrolü yapılmakta ve biletinize uygun olarak seçilen barkod bavulunuza da takılmakta. Bu barkod sayesinde bavulunuz sürekli olarak takip edilmekte. Sık sık uçak seyahatine çıkanlar ise telefonlarında bulunan uygulama kapsamında kendi barkodlarını girerek işlem yapabilecekler.

Görevlilere teslim edilen bavullar hem güvenlik kontrolünden geçmekte hem de bant üzerinde ilerlemektedir. Kontrolden geçen bavullar bir çok yerden geçmekte ve sonucunda uçağa götürülmek için düzenli olarak barkodlar okutulmakta. Yeni uygulanması düşünülen sistem uygulamasında 110 milyon bavul hacmi ile tamamlandığında Avrupa’ nın en büyük en modern bagaj sistemi olacağı belirtilmekte.

Yapım aşamasında olan proje iki futbol sahası büyüklüğünde 4 kat daha yüksek olmakta. 13 km uzunluğunda bant yapısı olan sistem tamamlandığında saat bazlı hesaplama yapıldığı takdirde 5400 adet taşınmakta olan bavul sayısının 7200′ e çıkması beklenmekte.

Bavul taşıma işleminde transit uçuşlar esnasında bir terminalden diğer terminal arası 1.2 km bagaj tünelden geçerek saatte 42 km hızla sıralanıp yerleştiriliyor. Tek tek taşıma konteynerlarının içerisine robotlar aracılığı ile her biri taşınmakta.

Uçuş saatinde yükleme alanına taşınan bavullar metal konteynerlara aktarılmakta. Taşıma sisteminin sonu uçakta bitmekte. Bizler uçuş için hazırlanırken bavullarımız böyle bir yolculuğa çıkmakta. Yolculuğumuz sona erdiğinde varış noktamızda hali hazırda bavullarımızı teslim almaktayız.