Türkiye Filosuna 109 Kara Şahin Helikopter Katacak!

124
Türkiye Filosuna 109 Kara Şahin Helikopter Katacak!
Binance indirim

Savunma Sanayii Müsteşarlığı Türkiye’nin hedefleri doğrultusunda ki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında Türkiye’nin filosunu güçlendirmekte kararlı olan Müsteşarlık filoya 190 adet Kara Şahin Helikopter ekleyecek. Bu doğrultuda Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile projede görev alacak yüklenici firmalar arasında sözleşmeler imzalandı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken, ASELSAN’a çok büyük görevler düştüğünü bildirdi. Müsteşarlık yeni helikopterlerin kabin, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, kokpit ve kabin kısımlarını ASELSAN’ tarafından üretileceğini ifade etti. Söz konusu 109 Kara Şahin Helikopterin ise Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğüne teslim edileceği belirtildi.

Türk Savunma ve Havacılık Sanayisi yaptığı açıklamada teknoloji ve filo yatırımlarına hız kesmeden devam edeceğini belirtirken, bu iki kurum arasında imzalanan 109 kara şahin helikopteri sözleşmesinin ise 3.55 milyar dolar maliyetinin olduğunu ifade etti.