Travolta Boeing’ini Müzeye Bağışladı

60
Travolta Boeing’ini Müzeye Bağışladı
Binance indirim

John Travolta, 1998 yılında satın aldığı Boeing 707 tipi uçağı müzeye bağışladı.

Ünlü Hollywood yıldızı, uçağın bakımının yapılmasından sonra bizzat kendisinin uçarak Avustralya/Illawara’da bulunan ve eski uçakları bünyesinde bulunduran HARS müzesine teslim edeceğini belirtti. Travolta 2009 yılında müzenin uçuş takımına davet edilmişti. Ünlü yıldız 8 yıl önce Boeing uçağını HARS müzesine bağışlamayı düşündüğünü ifade etmişti. 8 yıl aradan sonra Boeing 707 tipi uçağını HARS müzesine bağışlamaya karar veren Hollywood yıldızı, ” Bu projeden dolayı gerçekten çok mutlu ve memnunum, bu güzel uçakla bir çok unutulmaz anılar yaşadım, gelecekte de uçmaya devam edecek.” diye konuştu.

Travolta 1998 yılında Boeing 707 tipi eski uçağı satın almış ve bir kaç yıl sonra Avrupa’ya charter uçuş gerçekleştirmişti. Uçak 1964 yılında ilk kez Boeing tarafından Qantas Airlines’a satılmış, 1973 yılında modernize edilmiş ve son olarak Frank Sinatra ve milyarder Kirk Kirkorian tarafından alınmıştı. Travolta uçağı satın aldıktan sonra birkaç yıl bu uçakla uçmuş, Qantas Airlines’ın uçağı kendi renkleri ve logosu ile boyamasına karşılık bakım sorumluluğunu Qantas’a vererek uçağı idame ettirmişti. Uçağın Qantas tarafından boyanmasının ardından Travolta Qantas’ın havayolu elçisi olarak biliniyordu. Bakım maliyetleri Hollywood yıldızının dahi bütçesini zorlaması o dönemde çok konuşulmuştu.

Ünlü yıldız halen 1 adet GII, 1 adet Eclipse, 1 adet Yugoslavya yapımı Soko Fighter ve bir kaç adet ultralight kategorisinde uçağa sahip.