THY Yeni Base İçin Finansman Arayışında

49
THY Yeni Base İçin Finansman Arayışında
Binance indirim

Bloomberg News haberine göre Türk Hava Yolları, İstanbul’da önümüzdeki yıl sonlarında açılması planlanan yeni havalimanına taşınmak için finansman opsiyonlarını düşünüyor.

 

Bloomberg News haberine göre ismi verilmeyen iki THY yetkilisi, şirketin önümüzdeki yıl sonlarında açılması planlanan üçüncü havalimanına taşınması için yeterli finansal destek arayışında olduğu belirtiliyor. Aralarında IGA konsorsiyumununda bulunduğu seçeneklerde bankalar ve kredi kuruluşları ile ile görüşmeler sürdürülürken, yeterli finansal desteğin sağlanabileceği konusunda şüpheler var.

Halen dünyanın en fazla noktasına uçan havayolu olan ve İstanbul Atatürk Havalimanı’nda üslenen THY’nin, bu üssünü üçüncü havalimanına taşıyabilmesi için 850 milyon dolara ihtiyacı bulunuyor.

İsmi verilmeyen THY yetkililerinin verdiği bilgiye göre, THY’nin bu büyüklükteki üssünü taşıyabilmesi için yeterli finansal koşulları bulunmuyor. En önemli sermayesi durumunda olan uçakların ise rehinli olduğu söyleniyor. Yeni base, THY’nin genel müdürlüğü, hangarları, yer hizmetleri be diğer kolaylık tesislerini kapsıyor.