THK’ da dönüşüm süreci için start verildi

86
THK’ da dönüşüm süreci için start verildi
Binance indirim

THK’ da dönüşüm süreci için start verildi! Yapılan basın açıklamaları sonrasında Türk Hava Kurumu’ nun yeniden yapılandırmaya gitmesi üzerine modern bir THK inşa etmek için çalışmaların başlatıldığı açıklandı. Türk Hava Kurumu yapmış olduğu açıklamalar doğrultusunda yapılacak hedefleri sıraladı.

91 yıllık uzun bir geçmişe sahip olan THK hedef ve stratejilerini belirleyerek daha modern ve şeffaf bir yönetim biçimini hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürmekte. Eğitim alanında önemli atılımlarda bulunan THK Ankara ve İzmir ilinde uluslararası kalite standartlarında hizmet vermektedir.

Ticari pilot eğitimi, amatör havacılık ve sportif havacılık aktivite ve eğitimleri gerçekleştirmektedir. Havacılık sektöründe aktif rol oynayan THK kuruluş yılından bu yana 7 bin ticari pilot yetiştirmiştir.

İlk ve tek  ihtisas üniversitesi olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi uzay ve havacılık alanında öncü birimlerden bir tanesidir. 6 bin öğrencisi bulunan üniversite de amaç sektörde duyarlı ve nitelikli yetiştirilmiş teknik personel ihtiyacını gidermektir. Türk Havacılığın merkezinde yer alan Türk Hava Kurumu Avrupa’ nın en büyük özel uçak Yangın Hava Yangın Söndürme Filosuna sahip olmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışında faaliyetlerini sürdüren THK orman, sanayi alanı ve şehirlerde meydana gelen yangınlara anında müdahale edebilmekte.

Medikal ekibi ile hizmet veren ambulans uçak modeli ihtiyaç duyulduğu an haftanın 7 günü 24 saati hastalara organ nakli için uçmaktadır. THK Dünya’ nın en modern ambulans helikopter filosuna sahiptir. Gece uçuşları alanında ise bir kaç ülkede faaliyet sağlamaktadır. Havacılık sektöründe başarılı bir yol izleyen THK hava araçları bakım ve onarım işlemleri açısından faaliyetlerini sürdürmekte. Etimesgut’ da bulunan uçak fabrikası ile tamamen Türk yapımı olarak Türk mühendisleri ve teknisyenler tarafından tasarlanan Türkkuşu üretilmiştir.

THK her alanda göstermiş olduğu faaliyetlerinde olduğu gibi Türk balonculuğunun da başlatıcısı olmakta. Ülkemizde bir çok bölgede balon pilot eğitimi ve balonla yolcu taşıma hizmeti sağlanmakta. Bu hizmet kapsamında ülkemizin turizm açısından ekonomik alanda hareketliliğin söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Balon taşımacılığının yanı sıra Micro Light, yamaç paraşütü, paraşütle atlama, Ultra Light Gyrocopter, Ultra Light planör uçuş eğitimleri ve havadan fotoğraf çekimi hizmetleri devam etmekte.