Terk edilmiş havalimanlarından objektiflere yansıyanlar

tarafından
7
Terk edilmiş havalimanlarından objektiflere yansıyanlar

Günümüzde yolcu işlemlerinin yanı sıra alışveriş alanları ile kompleks haline dönüşmüş olan havalimanlarımız oldukça kullanışlı alanlardan bir tanesidir. Tarihte bazı havaalanlarımız terk edilmiş olup şimdilerde hurda uçakların toplandığı yerler olmakta.

Croydon Havalimanı

Gatwick ve Heatrow’un gölgesinde kalan havalimanı tercih edilebilirliğini arttırarak büyüme imkanı bulamamıştır. İsrail tarafından vurulduktan sonra tekrar restore edilmeyen havalimanı şimdilerde hurda uçaklara ev sahipliği etmektedir.

Hellinikon Havalimanı

Uluslararası uçuşlar için kullanılan havalimanı Hellinikon 60 yıl boyunca faaliyete devam etmiştir. Yeni Atina Uluslararası Havalimanı açılışı sonrasında rağbet görmeyen havalimanı 2004 yılı itibari ile 2004 Atina Olimpiyatları için kullanılmakta olan spor parkına dönüştürüldü. Batı terminali kısmı ise 2011 yılı itibari ile müzeye dönüştürülmüştür.

 

Kai Tak Uluslararası Havalimanı

1925 ve 1998 yılları arasında Hong Kong’ da uluslararası uçuş hizmeti sağlayan havalimanıdır. Şehrin ileri düzeyde gelişmesi ile havalimanı insanların ihtiyacını karşılayamamıştır. 1998 yılında kapatılan Kai Tak Uluslararası Havalimanı Hong Kong Uluslararası Havalimanı’ na devrederek faaliyetini sürdürmektedir. Ayrıca Hong Kong Havalimanı dünyanın en tehlikeli 10 havalimanından bir tanesidir. 15 yıl atıl şekilde bekletilen havalimanı şimdilerde mega boyutlarda 2 gemiye kapılarını aralayarak liman işlevi görmekte.

Curiad Real Uluslararası Havalimanı

2009 yılında yapımı sonlandırılan Curias Real Uluslararası Havalimanı 1.1 milyar Euro maliyete sahiptir. İspanya’ da yaşanan ekonomik kriz dolayısı ile faaliyete geçirilemeyen havalimanı açılmış olsaydı Madrid ve Endülüs kıyılarında yaşamakta olan vatandaşlara hizmet verecekti. Havalimanın açılamamasına karşılık vatandaş tepki göstermekte.

 

Nikosia Havalimanı

Lefkoşa’ da yaşayan vatandaşlara 1974 yılı itibari ile hizmet vermekte olan Havalimanı belirli bir süre boyunca Birleşmiş Milletler karargahı olarak kullanılmıştır. Tam bir hayalet bölge olan bölgede terk edilmiş kafe ve restoran gibi bir çok yerleşim ve hizmet alanları mevcut bulunmaktadır.

 

Gazze Havaalanı

Tarifeleri seferler için çok rağbet görmeyen havaalanı 1998 yılında Bill Clinton tarafından açılmıştır. Radar istasyonuna dönüştürülen havaalanı bir süre sonra İsrail Hava Kuvvetleri tarafından bombalanarak tüm faaliyetleri sona erdirilmiştir.