Tayland Kraliyet Hava Kuvvetleri’ nde bir ilk

tarafından
16
Tayland Kraliyet Hava Kuvvetleri’ nde bir ilk

İlk kez uçuş seferleri için kapılarını kadın pilot adaylarına açan ülkelerden bir tanesi de Tayland. Pilot alımı yapılacağını açıklayan Tayland Hava Kuvvetleri komutanı Treetod Sonjance aranan özelliklerde cinsiyet belirtmemişti. İlk kez kadın pilotlara kapılarını aralayan Tayland Hava Kuvvetleri’ ne 8 kadın pilot başvuruda bulundu.

Yapılan açıklamalar doğrultusunda her yıl 5 kişi olmak şartı ile kadın pilotların havacılık sektörüne alınacağı belirlendi.

Yapılan testler sonucunda her aday için hem psikolojik hem de tıbbi testlerin oluşturulacağı belirtildi.Tayland Kraliyet Hava Kuvvetleri bu yıl 104. yılında. İlk olarak 2 Temmuz 1912′ de kurulan havacılık kurumu Binbaşı Luang Sakdi Sanlayawut tarafından kurulmuştur. Sakdi Sanlayawut aynı zamanda havacılığın başlamasına sebep olan ilk Taylandlı kişi olmakta. Havacılık tarihi için önemli bir süreç olan bu gün takvimlerde de yer edinmiştir.

Havacılık görevini üstlenmiş olan bir diğer kişi ise Kraliyet Siyam Ordusunda Kurmay Başkanı olan dönemin Tayland Prensi Chakrabongse Bhuvanadh olmakta. Chakrabongse ülkede hava savunmacılığı için gerekli olacak tüm teknolojik araç gereçler başta olmak üzere tüm havacılık giderlerini üstlenmiş önemli yatırımlarda bulunmuştur. Sonrasında ise 1913 ve 1915′ li yıllarda Tayland Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı görevini üstlenmiştir. Yapmış olduğu yatırımlar ve görev rütbelerinde önemli rol alan Bhuvanadh Kraliyet Tayland Hava Kuvvetleri’ nin Babası olarak anılmakta.

2012 yılında gerçekleştirilen hava gösterilerinde de olduğu üzere her yıl ülkede görkemli etkinlikler düzenlenmekte. Ülkede havacılık alanı faaliyetlerinde tatbikatlar, akademik faaliyetler, kültür sanat etkinlikleri, hava gösterileri ve çeşitli sosyal sorumluluk projeleri yürütülmekte.