Talipleri Artıyor

60
Talipleri Artıyor
Binance indirim

TUSAŞ / TAI tarafından üretilen ve Dubai Airshow’da görücüye çıkan yerli hava araçlarımıza  talip olanların sayısı artıyor.

12 Kasım – 16 Kasım tarihleriden Dubai Airshow’da görücüye çıkan ATAK T-129, T-625, ANKA ve Hürkuş’a talipler artmaya başladı. Henüz imza atılmasa da özellikle T-129 ATAK helikopteri için potansiyel alıcılar arttı. Yurt içindeki operasyonel verimliliği ve kullanılabilirliğini ispatlayan ATAK helikopteri ile Pakistan, Malezya, Endonezya, Filipinler ve Tayland ilgileniyor.

Öte yandan ANKA ile de Suudi Arabistan’nın ilgilendiği, diğer hava araçlarının da aynı ülkelerce incelendiği belirtiliyor. Ayrıca Suudilerin teknoloji transferi için de talepte bulunduğu söylentiler arasında.

ATAK helikopteri uzun süredir Pakistan radarındaydı. Resmi bir açıklama olmasa da, Pakistan’ın 30 ATAK sipariş edebileceği belirtiliyor.  ATAK helikopterinin ilk ihracatı büyük önem taşıyacak. Yurt içinde kendisini ispatlayan milli taarruz helikopterimizin yurt dışında da tanınması için ilk satışını yapması önemli. ATAK tahmini fiyatı 50 milyon dolar civarında. Tanınma haricinde bu satışların ülke ekonomisine de oldukça büyük bir katkısı olacak.