Swept Wing Nedir ?

130
Swept Wing Nedir ?
Binance indirim

Yüksek hızlar için tasarlanan kanatlarda öncelikle ekonomik bir normal seyir konfigürasyonunda yüksek hız performansı düşünülmelidir. Ancak düşünülmesi gereken diğer bir konu da meydana bağlı  performans ve yapısal limitleri kabul edilebilir seviyede karşılanması gerekliliğidir.

Kanat tasarımları amaca yönelik yapılmaktadır. Bazı kanat yapıları yüksek kaldırma kuvveti yaratacak şekilde tasarlanmışken, swept tasarımlar yüksek hızlar için düşünülür. Bazı kanat dizaynları ise hem kaldırma kuvveti hem de yüksek hızları hedefler, doğal olarak kanat ucunun geriye doğru uçak gövdesiyle yaptığı açı küçülür.

Yüksek hız gerekliliği varsa, kanat tasarımı gövde ve kanat ucu arasındaki açı, kanat kalınlığı ve kanat üst yapısının ovalliğine odaklanır. Gövdeye göre kanat ucunun geriye doğru yaptığı açı büyüdükçe, kanat yapısının üreteceği kaldırma kuvveti azalacak fakat bu yapı yüksek hızlara daha uyumlu olacaktır.

Swept kanat tasarımları daha çok savaş uçaklarında kullanılmaktadır. Bu uçaklarda yüksek sürat önemlidir. Türbülanslı hava koşullarında swept kanatlar daha az kaldırma kuvveti ürettiğinden uçaklar daha stabil kalır. Öte yandan Swept kanat tasarımlarında dezavantajlarda bulunmaktadır;

  • Düşük kaldırma kuvveti yaratılması nedeni ile motor arızası durumunda daha az havada kalış
  • Düşük kaldırma kuvveti yaratılmasına bağlı olarak daha yüksek süratlerde Stall
  • Minimum geri sürükleme süratinin altındaki süratlerde yüksek instabilite