Suriye Sınırında Devriye Artırıldı

tarafından
17
Suriye Sınırında Devriye Artırıldı

Suriye’de süren yoğun çatışmaların ardından, ülkenin kuzeyinde bulunan taraflar arasında dün geceden itibaren ateşkes yapıldı. Ancak ateşkes olmasına rağmen çatışmaların sürmesi üzerine, Suriye sınırında devriye görevi yapan F-16 savaş uçaklarının sayısı artırıldı.

Bölgede ateşkese rağmen çatışmaların sürmesi üzerine Türk Hava Kuvvetleri Suriye sınırında devriye maksatlı uçan F-16 savaş uçaklarının sayısını 14’e yükseltti. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada sayı teyit edilirken, bölgede en yoğun devriye uçuşları yapılıyor. Suriye’de bulunan yabancı savaş uçaklarının sayısının artması da bu karara etki ettiği düşünülüyor. Bilindiği gibi Rusya Suriye rejimine destek için savaş uçaklarının sayısını artırmıştı. İran’ın da Suriye desteği devam ediyor.

Devriye uçuşlarındaki rekor uçuş sayısı 24 Kasım’da Rus savaş uçağının düşürülmesinden sonraki gün 25 Kasım’da yapılmıştı. O gün Türk Hava Kuvvetleri’ne ait 18 adet F-16 savaş uçağı Suriye sınırında devriyedeydi. 25 Kasım 2015 tarihinden sonra ise devriye uçuşu yapan F-16 sayısı 1’ye düşürülmüştü. Bugün yapılan açıklamada ise Suriye sınırında devriye uçacak F-16 sayısının 2 adet artırıldığı anlaşılıyor.