Süpersonik Uçaklar Geri Dönüyor

126
Süpersonik Uçaklar Geri Dönüyor
Binance indirim

Süpersonik Concorde uçaklarının hikayesini havacılık severler iyi bilir. Talihsiz bir kaza sonucu uzun süren kaza araştırmaları, iflas eden bir şirket ve nihayetinde süpersonik uçakların sivil havacılık tarihinden uzaklaşması…

Her ne kadar çeşitli komplo teorileri kurulmuş ve Concorde’un bittiği veya bitirildiği teorileri ileri sürülmüş olsa da, dünyanın unutamadığı süpersonik uçakların pistlere geri dönüşü çok yakında gerçekleşecek.

Halen üzerinde bir çok havacılık şirketinin çalışmakta olduğu süpersonik yolcu uçağı projesi, çok yakın bir gelecekte sivil havacılığı tekrar kucaklayacak.

Bu şirketlerden biri olan Spike Havacılık yetkilileri çok yakın bir gelecekte uçak teslimatlarının başlayacağını açıkladı. Eylül 2017 sonunda ilk uçuşunu yapacak olan SX-1.2 prototip uçak, bu uçuşunda başarılı olması halinde, üretimi planlanan S-512 uçağının süpersonik aerodinamik yeterliliğini kanıtlamış olacak.

Spike Havacılık, test uçuşları sonrasında henüz daha küçük boyutlardaki prototip uçağını son olarak yolcu uçağı boyutlarına getirerek, 2021 sonunda test uçuşlarını sona erdirip, 2023 yılında ilk müşterisine ilk süpersonik uçak teslimatını gerçekleştirmeyi planlıyor.

SX-1.2 prototip uçağın yapacağı ilk test uçuşunun ana hedefi, süpersonik tasarlanan uçağın kalkış ve iniş safhaları gibi kritik safhalarda düşük süratlerdeki stabilitesi ve kontrol edilebilirliğini kanıtlamak.

Test uçuşlarından sonra prototip uçak boyutları büyütülerek nihayetinde yolcu uçağı olabilecek boyuta ulaşılacak.