Robinson R22 Helikopter İncelemesi

tarafından
16
Robinson R22 Helikopter İncelemesi

Boru hattı devriye kontrolü ve çobanların havadan rahatlıkla gözlemlenebilmesi amacı ile üretilmiş olan 1973 yapımlı Robinson Helikopter R66 Türbin R44 ve R22 Beta II model sahip olmaktadır. 1979 yılında hizmet vermeye başlayan helikopter modelinin üretimi Colifornia’ da bulunan Southern de yapılmıştır. E sınıfı ehliyete sahip pilotların kullanabileceği R22 1 pilot ve 1 yolcu kapasiteli olarak tasarlanmıştır.

R22 Dizayn:

En iyi tasarım ve dizayn yapısına hakim olan R22 helikopter modelinin 2 bıçaklı kuyruk rotu bulunmaktadır. İki kanatlı olan helikopter modeli tek pistonlu olarak üretilmiştir. İlk versiyonu R22 Alfa, R22 Beta, R22, R22 Beta II, R22 HP olarak tanımladığımız helikopter  yüksek sıcaklık algıladığında hemen soğutucu modunu devreye sokmaktadır. Gösterge paneli bulunan helikopter modelinin opsiyonel olarak tasarlanmış olup yedek yakıt tankı bulunmaktadır. Diğer modelleri ile bağdaştırılan helikopter modelinin bir diğer özelliği de pilin alt kısmında bulunan gösterge panelinin daha dengeli durması için motor bölümüne taşınmış olmasıdır.

Sert bir iniş durumunda bile güvenli olarak inişin sağlanabileceği helikopter modelinde oturma kabinine kolaylıkla giriş ve çıkış işlemleri gerçekleştirilebilir. Her hangi bir zaman diliminde pilotu dikkatinin dağıldığı an güvenliğinin sağlanması amacı ile pilotun oturduğu kısımda uçuşun kontrolün sağlanabileceği bir bölüm bulunmaktadır.

Güvenilirlik düzeyi açısından R22 helikopter modeli ile uçuş eğitimleri de gerçekleştirilebilir. Bazı modellerde ileri düzey donanımların bulunduğunu gözlemlemekteyiz. Bu modellerde de interkom sistemi ile aktive edilmiş bir donanım düzeyi sağlanmıştır. Buda pilota bir yerden diğer yere geçiş konusunda alternatif bir seçenek olmakta.

Robinson R22 Teknik Özellikler:

8.7 metre uzunluğunda olan R22 helikopterimiz 2.7 metre yüksekliğe sahip olmaktadır. Havada kalış süresi 2 saati geçmemekte olan helikopterimiz 389 menzile sahip olan uçuş araçlarından bir tanesidir. Azami olarak tanımlanan hız oranı 189 km/saat olan R22 seyir hızı ise 157 km/saat olmakta. Azami kalkış ağırlığı 635 kg olan helikopterimizin boş ağırlığı ise 796 libre (389 kg ) olduğu bilinmektedir.

R22 Maliyet Değerlendirmesi:

Son derece fonksiyonel bir kullanım yapısının hakim olduğu helikopter modelini maliyet açısından incelediğimizde saatlik uçuş masrafının 150 dolar civarı olduğunu söyleyebiliriz. Standart donanımlarına sahip olan bir Robinson R22 Helikopter modeli 285 bin dolar civarında satışa sunulmakta.