USD
EURO
ALTIN

QNH, QFE, QNE

Q: “Qualified”; Ölçümlendirilmiş (kod) QFE : Yerden Yükseklik (FE, Field elevation) QNH : Doğal Ufuk: deniz ile semanın birleştiği hat (NH, Natural Horizon) QNE : Doğal Yer (NE, Natural Earth ) Hava basıncı, havacıların anlamaları gerekli olan en önemli hava parametrelerinden biridir. Havacılarınvaltimetre ayarlama, deniz seviyesi basıncı, basınç irtifası, yoğunluk irtifası ve sabit basınç arasındaki […]

QNH, QFE, QNE
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Q: “Qualified”; Ölçümlendirilmiş (kod)
QFE : Yerden Yükseklik (FE, Field elevation)
QNH : Doğal Ufuk: deniz ile semanın birleştiği hat (NH, Natural Horizon)
QNE : Doğal Yer (NE, Natural Earth )

Hava basıncı, havacıların anlamaları gerekli olan en önemli hava parametrelerinden biridir. Havacılarınvaltimetre ayarlama, deniz seviyesi basıncı, basınç irtifası, yoğunluk irtifası ve sabit basınç arasındaki farkları bilmeye ihtiyaçları vardır. Tüm bu basınçlar havacıların uçuşlarını önemli ölçüde farklı şekillerde etkiler. Pek çok ülke tarafından QNH altimetre ayarı, bazı ülkeler tarafından da QFE basınç değeri kullanılmaktadır.

QNH: Havaalanındaki hava basınç değerinin ICAO standart hava değerlerine göre ortalama deniz
seviyesine indirilmesi sonucu bulunan değerdir. Altimetre QNH değerine ayarlandığında uçağın veya hava alanının deniz seviyesinden olan irtifasını gösterir.

QFE: Basıncın yatay dağılımı zaman ve yere göre değişiklik gösterir. Havaalanı basıncıdır.
Ayarlandığında, altimetre meydanda sıfır irtifayı veya uçağın meydandan olan irtifasını gösterecektir.

QNE: Bu değer ATC tarafından pilota yüksek irtifası olan meydanlara inişte veya ONH/ QFE verilmediği zaman kullanılır. Bu bir altimetrik basınç değildir, ancak inişlerde 1013,25hPa ayarlandığında basıncı ft olarak uçağın altimetresinde gösterir. QNE pist eşiğinin gerçek basınç irtifasıdır.

FACEBOOK YORUMLARI

YORUMLAR


    0 YORUM

error: Copyright Pilotaj Haber!