Pilotsuz Yolcu Uçakları İçin Tarih 2025

143
Pilotsuz Yolcu Uçakları İçin Tarih 2025
Binance indirim

Yakın gelecekte yolcu uçaklarının uzaktan pilote edilebilmesini sağlayabilecek yeni bir teknoloji bulan UBS projeye start verdi.

Pilotsuz yolcu uçaklarının havayolu şirketlerine 27 Milyar Sterlin tasarruf sağlayacağına işaret eden raporda, ayrıca bu durumun bilet ûcretlerinde de ABD’de %11’lik, Avrupa’da %4’lük bir düşüş sağlayabileceğini belirtiyor.

Projenin hayata geçirilmesi halinde havayolu şirketlerinin en büyük tasarrufu pilot istihdamını azaltmak olacak. UBS’ye göre pilotların sektöre olan maliyeti yıllık 24 milyar Sterlin. Ayrıca UBS, bu teknoloji ile pilot hatalarının önüne geçilerek daha emniyetli bir uçuş yapılabileceğini iddia ediyor.

Yolcular pilotsuz uçmak istemiyor

Öte yandan UBS tarafından gerçekleştirilen ve uçakla yolculuk yapan 8.000 kişinin katıldığı ankette ankete katılanların %54’ü, bilet fiyatlarının fiyatı düşse bile pilotsuz bir uçakta kesinlikle yolculuk etmeyeceğini belirtiyor.

Ayrıca ankete göre 18 – 34 yaş aralığındaki üniversite mezunlarının çoğu pilotsuz bir uçakta seyahat edebilceğini belirtti.

UBS’nin projenin ilk geçiş basamağındaki düşüncesi, tamamen boş kokpit yerine, 1 pilotun azaltıldığı tek pilotlu kokpit.

Bu teknolojinin temeli halihazırda kullanılıyor

Ticari jetlerde hali hazırda bilgisayar sistemi ile kalķış ve iniş kabiliyeti bulunuyor. Aslında pilotsuz uçan uçak teknolojisinin temeli hali hazırda kullanımda. Bir çok ülkenin silahlı kuvvetlerinde kullanılan İHA’lar pilotsuz idare ediliyor. Projenin amacı bu sistemi yolcu uçaklarına entegre edebilecek şekilde teknolojiyi geliştirmek.

Boeing pilotsuz yolcu uçağı için kolları sıvadı

Amerikalı uçak üreticisi Boeing ürün geliştirme başkan yardıcısı Mike Sinnet, önüzdeki yıl pilotsuz uçakların testlerine başlanacağını açıkladı.

Pilotsuz bir uçuş operasyonu emniyetsiz olur

Ancak herkes yeni teknolojik gelişmelerin gösterdiği sonuçlardan ikna olmuş gözükmüyor. İngiltere Havayolu pilotları derneği uçuş emniyeti uzmanı ve eski pilot Steve Landells, ” Bazıları pilotsuz bir uçuşun olamayacağı gerçeğini unutuyor, bu yeni gelişme hakkında endişelerimiz var. Zaten bu teknoloji çeşitli uçuş operasyonlarında kullanılıyor, ancak her gün kokpit otomasyon sistemlerinin hatalarının önüne pilotlar geçerek olası kötü durumları engelliyor. Bilgisayarlar hata yapabilir, ki sıklıkla meydana geliyor, kokpitte bu hataları yönetecek bir pilota ihtiyaç duyulacak. Bir çoğumuz harika işler yapabilen elektronik bir alete sahibiz ama hala bunu kullanmak için bir insana ihtiyaç var. Üyelerimizin bize yaptığı geri beslemelerde, direkt olarak durumla ilgili pilot müdahalesine gelecekte de ihtiyaç duyulacağı, pilotsuz bir uçuşun gerçekçi bir düşünce olmadığı, kokpit içerisinde bir pilot olmasa da yerde sistemi kullanan bir pilotun mutlaka gerektiği düşüncesinin daha gerçekçi bir proje olacağını belirtiyorlar. Bu projeyi uçuş emniyeti açısından sorgulamaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

pilotajhaber.com