Pilotlarda bel ve boyun fıtığı

65
Pilotlarda bel ve boyun fıtığı
Binance indirim

Bel ve boyun fıtıkları, iki omurga arasındaki kıkırdağın yaşlanması ve dışarıya taşmasıyla oluşan hastalıklardır. Bu taşma, sinir  veya omurilik basısıyla ortaya çıktığında çoğunlukla kol ve bacakta ağrı, uyuşma ve kuvvetsizlik gibi belirtilerle ortaya çıkar. Belirtiler, istirahat ve ilaç tedavisi ile giderilemediğinde cerrahi girişim gerekebilir. 

Günümüzde sık görülen bel ve boyun fıtıklarının, bazı meslek gruplarında daha çok görüldüğü geçmişte yapılan araştırmalarda sunulmuştur. Havacılık alanında özellikle meslek grubu pilotlar ise  bu riskten kaçınmak zordur. Özellikle uçuş tecrübesi fazla ve yüksek performans uçaklarında görev yapan  pilotlarda riskler daha da artmaktadır. Yapılan uçuş manevraları, kalkış ve inişler omurga sistemini olumsuz etkilemektedir. Var olan bir bel veya boyun fıtığını daha ileri bir seviyeye taşıyabilir yada özellikle genç pilotlarda kıkırdak dokusunun erken yaşlanmasına sebep olabilir. Kask kullanan pilotlarda boyun bölgesine olan baskı daha fazladır. Yüklenmeye bağlı olarak boyun fıtığı riskini artırır.

Bel ve boyun ağrısı gibi mekanik nedenlerle oluşan şikayetler pilotlarda daha fazladır. Bu şikayetler ilaç tedavisi veya fizik tedavi yöntemleriyle çoğunlukla giderilir. Ancak kol ve bacakta ağrı, uyuşma, kuvvetsizlik olduğu durumlarda ilaç tedavisi veya fizik tedavi yetersiz kalabilir ve cerrahi müdahale gerekebilir. Şikayet, muayene ve görüntüleme ( Özellikle manyetik rezonans görüntüleme-MRG ) sonuçlarına ve hastaya göre tedavi planlanabilir.