Pilot olmak isteyenlere altın tavsiyeler

128
Pilot olmak isteyenlere altın tavsiyeler
Binance indirim

Pilotluk eğitimleri özel kurslar kapsamında ATPL ve PPL olarak hususi ve ticari olarak pilotluk eğitimi alabilmek mümkündür. Peki pilot olmak için nelere dikkat etmelisiniz?

Ticari amaçlı mı yoksa hususi olarak mı eğitim alacağınıza kesin olarak karar vermelisiniz. Hususi Pilotluk Lisansı almak isteyen bireyler 2.5 ay kadar süren bir eğitimden geçmektedir. Ticari Pilotluk Lisansı için ise 18 ay eğitim alınmaktadır.

Pilot olmak isteyenlere altın tavsiyeler

Üniversite mezunu olmak

Eğitimler ile ilgili kayıtlarda en çok rağbet gören durum hava yollarının çoğunlukla üniversite mezunlarını almasıdır. Genellikle sayısal bölümde olanlar vede mühendis olanlar daha fazla rağbet görmektedir.

Sağlık şartlarının iyi düzeyde olması

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kapsamında pilot olmak için gerekli olan bazı şartlara bağlı olarak onaylı olacak şekilde hastaneden sağlık raporu alınması gerekmektedir. Sağlık raporu işlemlerinde muhakkak test ve tetkitlerden geçirilerek sonuçlandırılmaktadır. Pilot olmak istiyorsanız sağlık problemlerini göz ardı etmeden tüm işlemlerinizi yaptırıp sonrasında başvuruda bulunmalısınız.

İngilizce dilini bilmeniz gerekir

Havacılık alanında kullanılan dil İngilizce olmakta. İyi bir İngilizce eğitimi almak sizin yararınıza olacaktır. Özellikle ticari pilotluk için başvuruda bulunanlar özel olarak adaylara sunulan İngilizce sınavlarına girmeleri gerekmekte. Sınava giren bireyler lisans almaya hak kazanmaktadırlar. Sınavlar yine Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafınca yapılmaktadır.

Pilot olacaksanız iyi bir tercihte bulunmalısınız

Dünyanın bir çok noktasında uçuş okulları bulunmakta. Hem ticari hem de hususi pilotluk için ülkemizde de uçuş okulu bulunmaktadır. Bu alanda eğitim alan bir çok birey bulunmakta ve hem yurt içi hem de yurt dışı uçuş okullarının fiyatları arasında fark bulunmamakta. Fiyat farkının oluşmasına sebep olan tek etmen ülkeler arası lisans farkı ile çalışmak için ekstra ödenekte bulunmanız gerekebilir.

Üniversitelerin Pilotaj Bölümünü tercih edebilirsiniz

Anadolu Üniversitesi’ nde yer almakta olan Pilotajlık bölümünde çok yüksek puanlar ile tüm masraflarınız üniversiteler karşılamaktadır. Günümüzde yine pilotaj bölümü olan bir çok başarılı üniversite bulunmakta. Bazı hava yolları da sunduğu imkanlar doğrultusunda yetiştirmek üzere pilot adayları aramakta. Dilerseniz belirli zaman aralıklarında Sunexpress, AtlasGlobal ve Türk Hava Yolları ilanlarını kontrol edip pilotluk için başvuruda bulunabilirsiniz.