Hava Aracı Yol Hakkı

87
Hava Aracı Yol Hakkı
Binance indirim

a.      Minimum Yükseklikler: Kalkış ve iniş için zorunlu olmadıkça veya uygun otoritenin izni haricinde; şehir, kasaba, yerleşim yerleri ya da insanların toplandığı açık hava toplantıları üzerinde uçulmamalıdırlar. Eğer böyle bir yükseklikte emercensi bir durum meydana gelirse, iniş yapılacak yerdeki insanlara ya da mala bir zarar vermeyecek şekilde planlanlanmalıdır. Bu kural, IFR ya da VFR için en düşük yükseklik kuralları ile karıştırılmamalıdır.

            b.         Seyir Seviyeleri: Uçuşlarda kullanılabilir en düşük uçuş seviyesinde veya üstünde ya da intikal seviyesinin üstünde yapılan uçuşlarda uçuş seviyesiterimi kullanılmalıdır. Kullanılabilir en düşük uçuş seviyelerinin altında, intikal irtifasında veya altında yapılan uçuşlarda irtifaterimi kullanılmalıdır.

c.         Yakınlık ve Yol Hakkı: Bir hava aracı diğer hava aracına çarpışma tehlikesi yaratacak yakınlıkta uçurulmamalıdır. Yol hakkına sahip olan hava aracı yönünü ve hızını korumalıdır, ancak kaptan pilot çarpışmayı önlemek için gerekli önlemleri (ACAS alarmları dahil) almakla sorumludur. Yol vermek zorunda olan hava aracı kesinlikle yol vermeli, gerekli mesafe yoksa üzerinden, altından veya önünden geçilmemeli ve türbülans etkisi göz önünde tutulmalıdır.

ç.         Karşılıklı Yaklaşma (Head On): İki hava aracı aksi istikametlerden birbirine karşılıklı olarak yaklaştığında ve çarpışma tehlikesi olduğunda, her biri yönünü sağa doğru değiştirmelidir. Hava araçlarının uçtukları baş baz alınarak her iki yönden 20’şer derece bölge sınırları içinde yaklaşılıyorsa, o hava aracı aksi yönlerden karşılıklı yaklaşıyor olarak kabul edilir.

d.         Yol Hakkı: Aynı tipte iki hava aracı aynı irtifada karşılaştıklarında, diğer hava aracını sağında gören hava aracı yol vermelidir. Üzerinden veya altından uçmamak ya da diğer hava aracının önüne geçmemek için, yol vermek durumunda olan hava aracı diğer hava aracının arkasından geçmelidir. İki hava aracının aynı tipte olmadığı durumda aşağıdaki sıra uygulanmalıdır:

(1)    Balonlar,

(2)    Planörler,

(3)    Başka bir hava aracını çeken uçaklar.

e.         Arkadan Gelip Geçme: Arkadan gelip öne geçen hava aracı, sonraki hava aracının simetri düzlemi ile 70 dereceden daha az bir açı yapan bir hat üzerinde diğerine arkadan yaklaşan uçaktır. (gece yaklaşan uçak öndeki hava aracının beyaz kuyruk lambasını görmelidir.) Önüne geçilen uçak yol hakkına sahiptir ve öne geçen hava aracı ister tırmanışta ister alçalışta, ister düz uçuşta olsun sağa baş değişikliyi yapmak suretiyle diğer hava aracına yol verecek ve iki hava aracının birbirine göre durumlarında meydana gelecek değişiklikte, öne geçen hava aracı geçiş tamamlanana kadar kontrolü  devam ettirecektir.

f.          İniş: Suda veya yerde işletilen, uçuşta olan bir hava aracı ,inişe yaklaşan veya son yaklaşmada olan hava aracına yol vermelidir. İki ya da daha fazla havadan ağır hava aracı havaalanına iniş için yaklaştığında , daha üst seviyedeki hava aracı daha alt seviyedeki hava aracına yol vermelidir, fakat alt seviyedeki hava aracı üslt seviyedeki hava aracının önünü keserek bu kuralı ihlal etmemelidir. Her durumda, güç kaynağı olan havadan ağır hava araçları planörlere yol vermelidirler.

g.         Acil Durum İnişi: Bir hava aracı, diğer bir hava aracının acil durumda olduğunun farkında ve o hava aracının inmek zorunda olduğunu biliyorsa, bu hava aracına yol vermelidir.

h.         Kalkış: Manevra sahasında rule yapan hava araçları kalkış yapan ya da kalkışa hazırlık yapan hava aracına yol vermelidir.

            ı.          Rule: Manevra sahasında rule yapan araç aydınlatılmış durma barlarında durmalı ve beklemelidir (kısıtlı görüş alanında kullanılır) ve sadece lambalar kapatıldığında ilerleyebilir.

i.          Hava Aracının Yerdeki Hareketleri: Havaalanı içerisinde manevra sahasında rule yapan iki hava aracının çarpışma tehlikesinin bulunması durumunda , aşağıdaki kurallar uygulanmalıdır:

(1)    Karşılıklı yaklaşma : İki uçak karşılıklı yaklaştığı zaman her ikisi de duracak ve her ikisi de birbirine tehlike yaratmayacak şekilde rotalarını sağa çevireceklerdir.

(2)    Yol Hakkı : Aynı rota üzerindeki iki uçak karşılaştıklarında, sağında diğerini gören uçak yol verecektir.

(3)    Arkadan Gelip Geçme : Geçilen hava aracı yol hakkına sahiptir. Geçen hava aracı diğer hava aracını  tamamen geçtiğinden emin olacaktır.