Pilot Bulamayınca İflas Etti

59
Pilot Bulamayınca İflas Etti
Binance indirim

Pilot bulamayan bölgesel havayolu iflas etti.

ABD’de, United Airlines (UAL), Delta Air Lines (DAL) ve American Airlines (AAL) gibi büyük havayollarının bölgesel uçuşlarını sağlayan Republic Airways (RJET), pilot bulamayınca iflas etti. Şirket, pilot azlığından dolayı, filosunun önemli bir kısmını uzun süre yerde tutmak zorunda kalınca iflas kaçınılmaz oldu.

RJET yönetimi iflas etmemek için her çabayı gösterdiklerini dile getirirken, havayolunun pilotlara verdiği maaşların düşük olması, pilot başvurusunun gelmediği gibi, RJET bünyesinde çalışan bir çok pilotun da görevinden ayrıldığı belirtildi.

RJET ABD’de 240 uçaklık filosu ile 100 farklı noktaya 1 günde 1.250 uçuş yapıyor. Toplam 6.000 çalışanın 2.100’ü pilot. Geçen yılın ilk çeyreğinde şirket uçuşları %5 geriledi. RJET uçuş saati başına yeni başlayan pilotlarına 40$ ödüyor. Ayrıca işe yeni başlayan pilotlar 1 defaya mahsus karşılıksız 7.500$ avans alıyor. Bölgesel havayollarında uçan pilotların yıllık ortalama uçuş saati 1.000 saat. Bir pilot ekstralar hariç yılda 40.000$ kazanabiliyor.