PBN

116
PBN
Binance indirim

PBN ( Performance Based Navigation ), aslında RNAV sisteminin uçaktaki sitemlerle performans takibinin yapılabildiği, performans gereklilikleri sağlanmaması halinde ise pilotları ikaz sistemi ile uyardığı bir sistemdir.

Daha fazla bilgi için RNAV yazımıza göz atın.

Çalışma Prensibi

Dünya’nın neresinde olursanız olun, en az 4 GPS uydusu görülebilir. Bu uyduların her biri kendi pozisyon bilgisini ve zamanı belirli aralıklarla sinyal gönderir.

Bu sinyaller ışık hızında hareket ederek uçağın alıcısına (veya herhangi bir alıcı, cep telefonu gibi) ulaşır ve uydunun ne kadar uzakta olduğunu ve bu sinyalin ne kadar sürede alıcıya ulaştığını hesaplar.

Konum belirlemek için en az 3 uydudan bu bilginin alınması gerekir. Bu uydulardan alınan sinyaller sayesinde alıcı uçağın konumunu hesaplar.

PBN Faydaları

Uçuş emniyetini Ve hava sahasının uçuş kapasitesini artırır, maliyetleri düşürür, Daha düşük görüş şartlarında yaklaşma olanağı sağlar ve buna bağlı olarak daha az emisyon salınımı ve gürültü kirliliği ortaya çıkar.

1 Aralık 2022’den itibaren RNAV (Area Navigation)yaklaşması olarak kullanılan yaklaşma çeşitlerinin isminin RNP ( Required Navigation Performance) yaklaşması olarak değişmesi zorunluluk haline getirilmiştir. Aslında aynı tip olan bu yaklaşmalarda terminoloji karmaşasını önlemek için bu tarihten sonra RNP yaklaşması terimi kullanılacak.