Nereye Uçalım ? (Boston)

127
Nereye Uçalım ? (Boston)
Binance indirim

Amerika’nın Massachusetts Eyaleti’nin başkenti Boston, ülkenin en eski kentlerinden biri olarak, büyüleyici tarihî yapılara, prestijli müze ve özel galerilere ev sahipliği yapmaktadır. Amerika’nın eğitim başkenti olarak da bilinen kentte; Harvard Üniversitesi, M.I.T. Üniversitesi ve Boston Üniversitesi gibi pek çok prestijli üniversite yer almaktadır.

Tarihî miraslarının çokluğu dolayısı ile genel olarak nostaljik bir havaya sahip olan şehir, diğer yandan da üniversite gençliğinin yüksek enerjisine kendini adapte edip, günümüzün popüler turizm noktalarından biri olmayı başarmıştır.

Tarihî ve kültürel gezilerden hoşlanan ziyaretçiler için Boston, adeta dev bir hazinedir. Ayrıca şehirde bulunan, Cape Cod’un büyüleyici plajları ve Vermont’un popüler kayak merkezleri dolayısı ile de klasik bir tatil anlayışı güden gezginleri memnun edebilecek bir potansiyele sahiptir.

Amerika’ya vize…

Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliği ve İstanbul’daki Amerikan Başkonsolosluğu göçmen olmayan vize başvurularının büyük bir bölümünü sadece randevu sistemiyle kabul etmektedir.

Nasıl gidilir?

​ Türkiye’den Boston’a Swiss firması, Alitalia, Air France firması, Delta, KLM firması, Lufthansa ve United Airlines firması gibi havayollarının Amerika ya da Avrupa aktarmalı uçuş seçenekleriyle ulaşabilirsiniz. Boston uçak bileti ücreti, 960 – 1500 TL arasında değişmektedir.

Ne zaman gitmeli?

Boston’da kış mevsimi soğuk ve karlı yaz mevsimi de bunaltıcı olmayan bir sıcaklık eşiğinde güneşli geçmektedir.

Şehri ziyaret etmek için uygun zaman, Mayıs ayı ve Eylül ayları arasındaki yaz mevsimidir. Bu dönemde açık havada olan birçok turistik nokta, hizmete girmektedir ve güneşli günlerde şehri keşfetmek, daha eğlenceli olmaktadır.

Nereleri görmeli, neler yapmalı?

Boston’da gezilecek yerler listesinin başında mimari yapılar gelmektedir. Boston, yeşil ve kırmızı renklerde kiremitli koloni döneminden kalmış İngiliz mimari stilinde pek çok göz alıcı yapı ile doludur. Bu yapılar, kente otantik ve nostaljik bir hava kazandırmaktadır.

Şehrin dört yanı, fotoğraf çekmeyi seven ziyaretçiler için birer hazine niteliği taşımakta, mimari harikalara ve doğal güzelliklere sahiplik yapmaktadır.

Kentte gezilecek yerler arasında Boston Güzel Sanatlar Müzesi New England Akvaryumu, bölgenin en büyük deniz yaşamı merkezi olması ile mutlaka görülmelidir.

Halk Bahçeleri ve Kuğulu Botlar’da 600’den fazla farklı ağaç türü ve çiçek türünün bir arada olduğu görsel bir hazineye tanıklık edebilirsiniz.

Cambridge’de yemyeşil ve sakin ortamın etkisi ile huzur bulabilir, ayrıca burada Harvard’ı, M.I.T’i, M.I.T Müzesi’ni, Harvard Doğal Tarih Müzesi’ni, Peabody Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi’ni, The Fogg Art Müzesi’ni, Cambridge Sanat Komitesi Galerisi’ni, Washington Elm’i ve Longfellow Ulusal Tarih Alanı’nı ziyaret edebilirsiniz. Diğer görmeniz gereken yerler arasında bulunana Zenci Mirası Yolu ve Özgürlük Yolu’nu da es geçmemelisiniz.

Nerede kalınır?

Boston’da konaklama için şehir merkezi, Back Bay ile Güney Boston civarları göz atılması gereken bölgeler arasındadır.

Şehir merkezinde bulunan State’de, Boylston’da, Franklin’de, Avery ve Tremont sokaklarında; birçok lüks ve modern konaklama alternatifi bulabilirsiniz.

Fenway-Kenmore semtinde bulunan Beacon Caddesi’nde, Beacon Hill Mahallesi’nde yer alan Park Sokağı’nda ve Back Bay bölgesindeki lüks oteller de oldukça ünlüdür.

Washington Meydanı, Broad, Charles, Blossom Caddeleri, Talbot Meydanı, Dorchester Meydanı ve Commonwealth Meydanları da konaklama için orta dereceli bir bütçe ayıran ziyaretçilere yönelik otel ve pansiyonları bulundurmaktadır.

Konaklama konusunda minimum düzey bir bütçe ayırmayı isteyenler de Back Bay semti, Huntington Meydanı, merkezdeki Friends Sokağı, Chinatown, Jamaica Plain semtlerinde bulunan otel ve konuk evlerine göz atabilirler.

Yeme- İçme

Boston’da, genellikte bağlı olduğu New England bölgesinin mutfağı görülmektedir. New England mutfağında sebzeler, deniz ve süt ürünleri sıkça kullanıldığı için oldukça sağlıklı, lezzetli ve bir o kadar yalın yemekler yer almaktadır.

Yerel mutfakta sıkça kullanılan malzemeler arasında bulunan hindi eti, ıstakoz, midye, mısır, patates, süt, adaçayı, turp, muskat, elma ve yabanmersini bulunmaktadır.

Yerel tatların dışında North End bölgesi, China Town ve Allston semtlerinde İtalyan Mutfağı, Çin Mutfağı, Thai Mutfağı, Hint Mutfağı, Japon Mutfağı ve Meksika Mutfaklarından lezzetler sunan pek çok restoran bulunmaktadır.