Nasıl Askeri Pilot Olunur?

tarafından
16
Nasıl Askeri Pilot Olunur?

1. Adım: İlköğretim okullarından sonra Bursa’da bulunan Işıklar Hava Lisesi sınavlarına veya liseden sonra Hava Harp okulu için üniversite sınavına girilir. Hava lisesi yazılı sınavını kendisi yapmaktadır. Işıklar Hava Lisesi girebilmek için yazılı sınav, spor testi ve mülakatlarda başarılı olmak gerekir. Işıklar Hava Lisesi mezunları Hava Harp Okulu’na girişte tekrar sınava tabi tutulmazlar. Liseden sonra Hava Harp Okulu’na girebilmek için üniversite sınavından yeterli puan almak gerekir. Daha sonra spor testi ve mülakatta başarılı olunmalıdır. Sınavlardan başarılı olduktan sonra Hava Harp Okulu’nun “intibak” diye bilinen 3 haftalık kısa bir eğitim bulunmaktadır. Bu eğitimden de başarılı olarak geçmek gerekir. Işıklar Hava Lisesi’nden Hava Harp Okulu’na gelen öğrenciler de bu safhaya katılmaktadır.

2. Adım: Sınavlardan başarılı olunduktan sonra 4 yıl Hava Harp Okulu’nda bir yandan akademik dersler sürerken, diğer yandan askeri ve uçuş dersleri devam etmektedir. 4 yıl sonunda başarılı olan öğrenciler uçuş okuluna gitmeye hak kazanır. Her Hava Harp Okulu öğrencisi uçuş okuluna katılamaz. Bu oran düşüktür.

3. Adım: Uçuş okulu 2 yıl sürmektedir. 2 yıllık eğitim sürecinde 6 aylık yabancı dil eğitimi periyodu da buna dahildir. Temel uçaklar ile uçuş eğitiminden başarı ile geçmiş pilot adayları gelişmiş hava araçlarına (F-16, F-4, CASA, C-130 vb.) geçiş yapar. Bu süre de harbe hazırlık eğitimi kapsamında 6 aydır. Bu eğitimi de başarı ile tamamladıktan sonra bröve takılır ve pilot olunur.