NASA Concorde’u Geri Getirecek

60
NASA Concorde’u Geri Getirecek
Binance indirim

Havacılık sektörü Concorde uçaklarını yakından tanır. Hatta Concorde uçakları bir çok insan tarafından genel kültür hazinesinde tutulur. Başlayan muhteşem proje, basit bir sebep ve büyük bir kaza ile sona eren hayal… Boş kalan kulvar, yani süpersonik yolcu uçakları, artık NASA’nın yeni hedefleriden biri.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, Concorde uçaklarından sonra boş kalan sesten hızlı uçak projesi için düğmeye bastı. Ancak NASA, süpersonik uçaklarda ses duvarının aşılmasıyla ortaya çıkan yüksek patlamada oluşan gürültü kirliliğinin de ortadan kalkmasını istiyor. Bu sebeple havacılık teknolojileri alanında bir çok şirket bilgilendirilerek, bu duruma çözüm üretilmesi istendi.

Bu şirketler arasında ise dünyanın lider havacılık teknolojileri ve uçak üretici şirketi Lockheed Martin NASA’nın seçimi oldu. Lockheed Martin oluşturduğu proje grubuyla “Sessiz süpersonik teknoloji” projesi üzerine çalışmaya başladı. Projeye göre, önümüzdeki 1.5 yıl içerisinde ortaya çıkarılacak tasarım çalışması için NASA tarafından 20 milyon $ bütçe ayrıldı. Sessiz Süpersonik yolcu uçağının test uçuşlarının başlama tarihi ise 2020 olarak planlanıyor.