Koltuk Altında Bagaj Projesi

143
Koltuk Altında Bagaj Projesi
Binance indirim

2008 yılından bu yana Airbus sponsorluğunda düzenlenen “Fly Your Ideas” (Fikirlerini Uçur) yarışmasında birbirinden ilginç projeler gelmeye devam ediyor.

2017 yılında 5.500 öğrenci 356 takım ilk 3 turda projelerini jüriye tanıttı. 356 takımdan 5 takım ise finale kalarak Fransa/Toulouse’da prototiplerinin geliştirilmesi için Airbus uzmanlarıyla beraber çalışacak.

Yarışmada ilgi çeken projelerden birisi ise DAEL takımından geldi. Takımın öğrencileri yolcuların uçakta şahsi bagaj ve eşyaları için koltuk altına menteşelenmiş bir kutu tasarladı. Bu sayede yolcular kişisel eşyalarını koltuk altında muhafaza ederek göz önünde tutabilecek. Küçük gibi görünen bu ayrıntı aslında efektif bir sonuca işaret ediyor. Bir çok yolcu küçük el bagajlarını üst rafa koymaktan şikayetçi. Bu projenin Airbus tarafından kabul görmesi halinde hemen ayak önünde bulunan bu kutuya eşyalar konabilecek.

Aynı yarışmada diğer finalist takımlardan biri ise uçakların taksi esnasında çarpışmasını engelleyecek hareket sensörleri temel alınmış bir proje tanıttı. Bu sensörler sayesinde uçağın gövdesi veya kanat uçları herhangi bir cisme veya diğer uçağa yaklaştığında kokpitte pilota ikaz veriyor. Özellikle düşük görüş şartlarında yerde duran veya taksi halinde hareket eden uçaklara fayda sağlayabilir.