Kabin Memurluğu

tarafından
1
Kabin Memurluğu

Hava araçlarında gerekli emniyeti ve konforu sağlamak için yolculuk süresince yolculara eşlik eden sorumlu görevlilere kabin memuru adını vermekteyiz. Bir diğer adı ile kabin görevlisi olarak bilinen kişiler hava aracının kabin bölümünde görev almaktadır.

Havacılık kursları kapsamında sınava giren kişiler eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamladıklarında Kabin Memurluğu Sertifikası almaya hak kazanmaktadır.

Kabin memuru olabilmek için gerekenler

Yaş sınırı olarak 18 yaşını doldurma

Sağlıken hiç bir engelin olmaması ve Genel Müdürlük tarafınca düzenli olarak sağlık kontrolünün yerine getirilmesi

Tanımlanan usullere uygun olarak boy, kilo ve psikolojik testlerden geçebilme

İngilizce biliyor olmak aranan şart ve özelliklerdendir.

Kabin memurlarının hava aracı içerisinde belirli görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. En basitinden örnek verecek olduğumuzda yolcuların emniyetini sağlamakla yükümlüdür. Bunun için kabin memurlarının eğitim alması zorunlu kılınmıştır.

Birey kabin memuru olmak istiyor ise o vakit özgüvenli ve teorik bilgileri kavramış olmalıdır. Otorite kurabilecek düzeyde bilgi ve özgüvene sahip kişilere iş alanında öncelik sağlanmaktadır. En çok ön planda tutulan detay ise kabin memurlarının yolcunun ihtiyaçlarını karşılayabilme ve çalıştıkları havayolu şirketi adına memnuniyetlik sağlayabilmeleridir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce Sivil Havacılığın tüm faaliyetlerinin anlatıldığı kitapçıklar eğitim alan bireylere sunulmaktadır. Kabin memuru olacak olan kişi bu bilgilendirmeler sonucunda prosedürleri dökümante etmekle yükümlüdür. Mülakat/ işe alım süreci, Eğitim süreci ve operasyon süreci kabin memurları için dikkate alınması gereken geçiş süreçleridir.

Kabin memurları uçak içerisinde kokpit kapısından mutfak bölümüne kadar her alandan sorumlu kişilerdir. Bunun dışında uçağın dış kısmında hiç bir görevi bulunmayan kabin memurları operasyonel bağlamda her hangi bir tehlikeli durumla karşılaşıldığında acil durum koşullarını yerine getirmekle yükümlüdür. Her hangi bir tehlike durumunda en kısa sürede uçağı tahliye eden kabin memuru kabin içerisinde çıkan duman, yangın oluşumunu engellemeden tuvaletlerin gözlemlenmesine kadar her alanı kontrol etmektedir. Ülkemizde oldukça rağbet gören mesleklerden bir tanesidir. İş fikri olarak ele aldığımızda kabin memuru maaşları ikramiye ve çeşitli ek ödemeler ile hemen hemen 5 bin TL gibi makul fiyatlarda olmakta. Kabin memuru maaşları havayolu şirketine ve talep edilen iş potansiyeline göre değişik tutarlarda olmakta.