İlk uçak seyahatinde bilinmesi gerekenler

tarafından
16
İlk uçak seyahatinde bilinmesi gerekenler

Uçak seyahati hava yolu şirketinizin sağladığı memnuniyetlik düzeyine göre farklı tercihte bulunabileceğiniz ulaşım lokasyonlarından bir tanesidir. İlk kez uçak ile seyahat edecek olan kişilerin kafasındaki soru işaretlerine çözüm sunacak bilgileri sizlerle paylaşmaktayız.

İlk uçak seyahatinde bilmesi gerekenler

Hava yoluna gitmeden önce seçmiş olduğunuz hava yolu şirketinin temel esaslarına dayanan genel kurallarını dikkate almalısınız. Uçağa evcil hayvanla binebilir misiniz? Valizinize neler koymanızda sakınca var? Tüm bunları bilmekte fayda var!

Her hava yolu şirketinin özellikle bagaj alanında belirttiği bir kısıtlama bulunmaktadır. Uçak ile seyahat ediyor olmanız bagaj hakkı ile ilgili belirli bir sistemin olmayacağı anlamına gelmemektedir. Sınır ağırlık birimini aşmayacak şekilde eşyalarınızı ayarlamalısınız. Bagaj sınırını aşan eşyalar için ekstra ücret talep edilmekte. Bu miktar bilet ücretinden bile pahalı tutabilir.

Kabin bagajı ile bagajlarınızın bir kısmını kargo ile bir kısmını da yanınıza alarak seyahat edebilirsiniz.

Normal bagaj sisteminin avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunmaktadır. Az bir ihtimal olsa da havayolu tarafınca bavullarınız kaybedilebilir. Bunun için sadece kabin bagajı kullanmak daha emniyetli olacaktır. Kabin içinde eşyalarınızı koyacağınız alan kısıtlıdır. Bu alanda kalabalık bir kuyruk içinde bavulunuzu almak için uğraşırsınız.

Rötar veya uçuş iptali ile ilgili durumların söz konusu olup olmadığını uçuş öncesinde sorgulamalısınız. Uçuş işleminden bir kaç saat öncesinde uçuş durumunu kontrol edebilirsiniz.

Uçağa binerken gerekli olan kimlik vb evrakları göstermeniz gerekmektedir. Geçerli belgeleriniz yanınızda olmadığında sorun yaşayabilirsiniz. Gideceğiniz havayolu şirketinin konumu ile ilgili bilgi edinin ve uçuş saatini denk getirmeye çalışmayın bazen bu süre uyuşmamakta veya trafik problemi olmaktadır. Buda sizin uçağınızı kaçırmanıza sebep olur.

İç hatlarda seyahat edecek olan kişilerin uçuştan 90 dakika öncesinde dış hatlarda uçacak olanlar için ise 180 dakika uçuş öncesi havaalanında olunması gerekmektedir. Sizin havaalanına ulaşımınızı geciktirecek tüm işlemleri hesaplayıp doğru zamanda evden çıkmalısınız.

Havaalanına özel araç ile gitmeniz pahalı tutardaki otopark parası vermenize ve otoparkların doluluk oranına göre problem yaşamanıza sebep olacaktır.

Havaalanına ulaştığınızda çok çabuk işlemlerinizi halletmek için bagajınızı teslim edip online check-in sistemi ile kioskları kullanıp biniş kartını hızlı bir şekilde temin edebilirsiniz.