İHA’lar Uçaklar İçin Tehlikeli mi?

tarafından
16
İHA’lar Uçaklar İçin Tehlikeli mi?

Son yıllarda giderek artan küçük İHA uçuşları iniş için yaklaşmakta olan uçakları ve pilotları rahatsız edebilecek düzeye geldi. Peki İHA’lar uçaklar için ne gibi tehdit oluşturuyor, tehlike yaratabilirler mi?

Küçük bir İHA’nın uçakla çarpışmasındaki en kötü senaryo İHA’nın motora girmesi olarak tanımlanıyor. Peki bu durum tehlike yaratabilir mi?

ÇARPIŞMA OLASILIĞI ÇOK DÜŞÜK

Kuş çarpmaları için yapılan araştırmalara bakıldığında, yaklaşık 2-3 kilogramlık İHA’ların da aynı etkiyi yapacağı söylenebilir. İstatistikler bir uçağa kuşun çarpma olasılığının 1.870.000 uçuş saatinde 1 kez meydana geldiğini söylüyor. Bu çarpışmalarda ise yaralanma ve ölüm oranı çok daha düşük.

Bugüne kadar bir İHA’nın uçak motoruna girdiği bir olay rapor edilememiş. Bu sebeple İHA uçuşlarından sanıldığı kadar çekinilecek bir şey olmadığı ortaya çıkıyor.

İHA NASIL TEHLİKE YARATABİLİR

İHA’nın motora girmesi: İHA’nın yolcu uçağı motoruna girmesi durumunda motor kaybedilebilir veya motor bölgesinde yangın çıkabilir. Ancak yolcu uçakları en az iki motora sahiptir. Bu sebeple tek motor prosedürleri ile iniş yapılabilir.

İHA’nın kontrol yüzeylerine sıkışması: Pilotun uçağa kumanda verdiği kontrol bölgeleri İHA sıkışması ile devre dışı kalabilir. Pilot bu sebeple uçağa istediği manevrayı yaptıramayabilir. Bu da ciddi bir soruna yol açabilir.

İHA’nın kokpit camına çarpması: Uçağın hızı göz önünde tutulduğunda İHA’nın kokpit camına çarpması halinde mermi etkisi yaratabileceği ve ön camı delerek pilotları yaralayabileceği ihtimal dahilindedir.

Pilotun oryantasyon kaybı: İniş esnasında uçuş hattında İHA gören pilotların oryantasyon kaybı sonucu durumsal farkındalığı bozulabilir. İniş esnasında pilotların İHA’ya dikkatini toplaması olası bir kazaya işarettir.

İHA’nın uçak gövdesine çarpması: Sorun yaşatmama ihtimali yüksektir: Muhtemelen çarptığı bölgede çöküntü veya delik oluşturabilir. Yolcu bölgesinden çarpması ve delerek içeri girmesi halinde yolcuyu yaralayabilir.