Havacılık Yönetimi Lisans Programı

tarafından
17
Havacılık Yönetimi Lisans Programı

Havacılık Yönetimi Lisans Programı

Havacılık yönetimi olarak adlandırdığımız temel kavram havayolu, yer hizmeti, kargo, ikram, havaalanı gibi tüm havacılık faaliyetlerini kapsamaktadır. Sadece bununla sınırlı kalmayan bölümde insan kaynağı  yetiştirilmekte ve finansman, muhasebe, pazarlama, uçuş operasyon ve emniyet yönetimi gibi bir çok yönetim uygulaması bulunmaktadır. Bu bölümlerde alınacak olan her eğitim bireyin iş alanındaki verimliliğini arttırma çabasına hitafen sağlanmaktadır.

Hızla büyüyerek ilerleme kaydeden sektörlerden bir tanesi olan havacılık II. Dünya Savaşı sonrasında daha fazla rağbet görmüştür. Şimdilerde de ülkemizde bulunan havayolu şirketlerinin Dünya’ nın dört bir yanında aktif olduğunu gözlemlemekteyiz. Buda hem bizim ekonomik formumuzda hem de ülke yapısı olarak manevi değerlerimizde bir adım daha ön planda olduğumuzun göstergesidir.

Havacılık sektöründe ilerleme kaydedilmesi için güvenli, etkin ve emniyetli bir çalışma düzeni sağlanmalı. Havacılık alanında çalışan kişilerin güvenilir bir çalışma potansiyeline sahip olması için iyi bir eğitim alması şarttır. Dönemimizde kullanılan teknolojik araçlar tasarlanan uçuş ekipmanları için yeteri düzeyde olsa da daha fazla özelliklere sahip donanımda uçuş ekipmanları hazırlanabilir.

Havacılık Yönetimi Lisans Programına nasıl kayıt yaptırılır?

Yüksek öğretime Geçiş Sınavı ve Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi sınavları değerlendirilerek katılım sağlayan bireyler Havacılık Yönetim Lisansı Programına katılım sağlayabilirler. Sınav sistemli giriş kaydı oluşturulabilen eğitim kapsamında bazı önemli ayrıntılar bulunmaktadır. YGS puan durumunuz 150 ve üzeri olması gerekmektedir. ÖSYM puanlamasında ise kontenjan uygun görülürse bu programcılığa kayıt oluşturabilme imkanı bulunmaktadır.

Ders geçme ve sınav sonucu değerlendirme

Sınavlar sonucunda açıklanan puanlamalara göre ders geçme sistemi  Anadolu Üniversitesi Açık öğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği ile bu yönetmeliğin verdiği yetkiye istinaden hazırlanan Anadolu Üniversitesi Açık öğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Uygulama Esasları ve Anadolu Üniversitesi Açık öğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esasları doğrultusunda belirlenmektedir.

Mezuniyet Şartları

Mezun olabilmeniz için belirli limitlerde kredinizi tamamlamanız gerekmektedir. Havacılık Yönetimi Lisans Programında 240 AKTS kredilik ders almanız gerekmektedir. FF, YZ ve DZ notu olmayan kişiler, Genel not ortalaması sonucu en az 2.00 olan ve diğer talep edilen şartları yerine getiren öğrenciler okuldan mezun olabilirler.

Alınan eğitimler sonucunda mezun olan tüm öğrencilere İşletme Fakültesi Havacılık Yönetim Lisans Programı Diploması verilmektedir. Eğitim hayatına devam etmek isteyen bireyler yüksek lisans ve doktora yaparak eğitime devam edebilirler. İş olanağı mezun olan tüm bireyler havaalanı, havayolu, yer hizmetleri ve havacılık sektörünü kapsayan tüm işletmelerde ve kamu kurumlarında çalışabilme imkanına sahiptir.