Havacılık tarihinin ilk kadın pilotları

tarafından
17
Havacılık tarihinin ilk kadın pilotları

Havacılık tarihinin ilk kadın pilotları

Kadın pilotlarımız olan tarihte başarılı atılımlarda bulunmuş olan kadınlarımızı düşündüğümüzde 8 Mart Dünya Kadınlar gününü ve eşitlik ilkesini benimsemekteyiz.

Belkıs Şevket 1 Aralık 1913 (Barışa çağrı için ilk defa uçan Türk Kadını)

İlk gökyüzündeki Türk -kadınımız Belkıs Şevket hanım olmakta. Belkıs Şevket hanım bağış işlerinde destek vermek amacı ile 1913’lü yıllarda Fethi Bey’in idare etmekte olduğu Osmanlı isimli Deperdussin’ e bindi. Bağışa destek çağrısı için her ikisi de İstanbul semalarında uçtular.

Bedriye Tahir Gökmen (Türk İlk Kadın Pilot)

1932 yılında havacılık eğitimine başlamakta olan Bedriye Tahir Gökmen hem memurluk yapıp hem de uçuş eğitimlerini tamamlamakta idi. 1933 yılında bröve alan kadın pilot Gökmen bacı olarak tanınmakta. 1934 yılında soyadı kanununun çıkması ile Bedriye Tahir Gökmen soyadını almıştır.

Eribe Kartal Hürkuş (İlk Hava Şehidi)

1936 yılında hava gösterisi kutlamalarında hayatını kaybeden Eribe Kartal Hürkuş 18 yaşında genç paraşütçüdür. 600 metre yükseklikten atlayan Hürkuş paraşütün açılmaması ile virile kapılarak düştü. Düştüğünde henüz yaşamakta olan Hürkuş hastaneye kaldırıldıktan sonra hayatını kaybetti.

Sabiha Gökçen ( İlk Kadın Savaş Uçağı Pilotu)

Eskişehir Hava Okulu’ ndan mezun olan Sabiha Gökçen İlk Kadın Savaş Pilotu olmakta. Dersim Harekatına katılan Gökçen 32 muharebe olmak üzere 8 bin uçuş da görev almıştır.  Günümüzde İstanbul ilinde adına Havalimanı yapılmıştır.

Yıldız Uçman (İlk Kadın Paraşütçü)

Tarihte ilkler arasına adını yazdırmayı başaran kadın pilotlardan bir tanesi.

İzmirli olan genç paraşütçü 1935 yılı Ağustos aylarında Türk Hava Kurumu’ na bağlı olarak Türk Kuşu adlı Ankara’ daki okula başvuruda bulundu. Ergazi alanında paraşüt ile atlama gösterisine katılan Yılsız Uçman Sovyet yapımlı olan R-5 bombardıman uçağına binerek 2 kişi olarak atlayış yaparlar.