Havacılık Tarihinin En kötü Kazaları

tarafından
1
Havacılık Tarihinin En kötü Kazaları

Havacılık Tarihinin En kötü Kazaları

Tarihte yaşanan havacılık kazaları ağır bilançolar ile sonuçlanmıştır. Birbirinden ünlü hava yolu şirketlerine ait uçak kazalarında kimi bombalanarak kimi de çeşitli arızalar sebebi ile yere çakılarak meydana gelmiştir.

American Airlines Flight 191

Chicago ve Los Angeles arasında tarifeli olarak hizmet vermekte olan yolcu uçağı uçuş için 25 Mayıs 1979 yılında kalkışa geçtikten bir süre sonra düşmüştür. En ölümcül havacılık kazalarından bir tanesi olan American Airlines Flight 191 uçak kazasında 13 mürettebat 258 yolcu hayatını kaybetti. Kazanın sebebinin yanlış bakım sonrasında hidrolik hatlarının bozulması ve kırılarak ayrışmasından sonra kontrolün sağlamaması olduğu açıklandı.

Türk Hava Yolları 981

Paris Londra seferi  yaparken düşen Mc Donneli Douglas DC-10 model yolcu uçağı 3 Mart 1974 yılında seyir halinde iken yük kapısının düşük basınç nedeni ile patlaması sonucunda meydana gelmiştir. Türk Havayolu uçuş seferinde gerçekleşen kazada 13 mürettebat 333 yolcu hayatını kaybetmiştir.

Iran Air Flight 655

3 Temmuz 1988 yılında meydana gelen kazada 274 yolcu 16 mürettebat hayatını kaybetmiştir. İran Dubai arası uçuş seferi esnasında meydana gelen kazanın sebebinin USS Vincennes adlı güdümlü füze kruvazörü tarafından vurulduğu açıklandı.

Tenerife faciası

 

27 Mart 1977 yılında meydana gelen kaza Amsterdam’ dan Los Angeles’ e giderken gerçekleşmiştir. Kazanın sebebinin 2 Boeing 747 uçağının çarpışması olduğu açıklandı. Havacılık tarihinin gelmiş geçmiş en büyük uçak kazası olan Tenerife faciasında 583 kişi hayatını kaybettiği bilinmekte.

Japan Airlines’in 123 

12 Ağustos 1985 yılında meydana gelen uçak kazası Tokyo’ dan kalkan JAB 119 kodlu Boeing uçağının Osaka’ ya giderken  kontrolünü kaybederek düşmesi sonucunda meydana gelmiştir.

Kazada 15 mürettebat 509 yolcunun hayatını kaybettiği bilinmekte. Kalkış itibari ile yaklaşık 12 dakika içinde kuyruk kısmının büyük bir parçası kopan uçak 32 dakika daha havada kalabilmiş ve Tokya’ nın yaklaşık olarak 100 km kuzeybatısında Ueno yakınlarındaki Takamagahara Dağı’ na çakılmıştır. En kötü havacılık kazalarından olan Japan Airlines’in 123 seferli uçak kazası Dünya’ nın ikinci büyük uçak kazası olup tek uçağın sebep olduğu en ölümcül kaza olmaktadır.

Malaysia Airlines 17

Malaysia Airlines uçak kazası 17 Temmuz 2014 tarihinde meydana gelmiştir. Amsterdam’ dan kalkan 17 sefer sayılı uçak Kuala Lumpur’ a seyahat etmek üzere iken vurularak yere çakılmıştır. Uçak kazasında 15 mürettebat 283 yolcu hayatını kaybetmiştir.