Genel uçuş kuralları

tarafından
17
Genel uçuş kuralları

Genel uçuş kuralları

Hava yolu şirketlerinin gerek uçuş esnasında gerekse uçuş öncesi ve sonrasında belirli yükümlüklerde kuralları bulunmaktadır. Genel uçuş kuralları ise her havayolu için uygun formda olan kurallardan oluşmaktadır. Yani genel olarak betimlenen kurallar her hava yolu şirketinin almış olduğu ortak kararlar olmakta.

Uçağınız tarifeli kalkış işleminden yaklaşık 45 dakika öncesinde check-in ve bagaj işlemleri tamamlanmalıdır. Uçuş işlemleri tamamlanmayan kişiler yolculuk haklarını tamamen kaybeder.

Bilet ve bagaj işlemleri için kişinin iç hatlarda 90 dakika öncesinde dış hatlarda ise uçuştan 3 saat yani 180 dakika önce hava limanında olması gerekmektedir.

0-6 yaş grubunda olan çocuklar ebeveynleri olmadan yolculuk yapamaz.

6-12 yaş aralığında bulunan çocuklar için ise refakatsiz çocuk işlemi yapılması gerekmektedir.

Bagaja koyulan eşyaların kontrolü önce sizin tarafınızdan yapılmalı. Uçak yolculuğunda uygun olmayan eşyalar bulundurulmamalıdır.

Bagajınız seyahat edeceğiniz bölgedeki ülkenin kurallarına uymamakta ise, düzenli ve güvenli taşınmaya elverişli değil ise, sıvı maddeler bulunmakta ise, ebat bakımından uygun değilse ve 1 parçanın ağırlığı 32 kg geçmekte ise o vakit uçuş işleminiz onaylanmayacaktır.

Check-in ve bagaj işlemlerinde ehliyet, nüfus cüzdanı, pasaport, evlilik cüzdanı gibi belgelerin kişinin yanında bulunması zorunludur. Bu evrakların olmaması durumunda uçuş işlemleriniz gerçekleştirilmeyecektir.

Site üzerinden online olarak alınan elektronik bilet ile kimin adına işlem yapılmakta ise o kişinin yolculuk etmesi gerekmektedir. Yani satın alınan biletler devredilemez veya başka kişilerce kullanılamaz.

Uçuş ile ilgili her hangi bir bilgi edinmenizi gerektiren konuda 48 saat içerisinde hava yolu firmanızı aramalısınız. Aksi takdirde oluşacak olan problemlerden ve benzeri işlem gecikmelerinden hava yolu şirketi sorumlu tutulmamaktadır.

Uçak bileti ile ilgili yapılacak olan işlemlerde İade, iptal ve değişiklik hakkında ekstra bedel ödemeniz gerekmektedir. Promosyon olarak kullanılan uçak biletlerinde tarih değişikliği, iptal veya iade gibi işlemler yapılmamaktadır.

Yolcu uçağı kaçırdığında veya olması gereken işlemlerde yer almadığında bilet ücreti iade edilmemektedir.