Geleceğin helikopterine geri sayım başladı

tarafından
21
Geleceğin helikopterine geri sayım başladı

Bilinen “Black Hawk” gibi tüm helikopterlerin yerini alacağı düşünülen geleceğin helikopterleri V-280 Valor ve SB-1 önümüzdeki yıl ilk prototip uçuşunu yapacak. Geleceğin helikopterlerinin önümüzdeki 10 yıl içerisinde muharebe sahasına girmesi bekleniyor.

ABD ordusunun envanterine gireceği düşünülen çok amaçlı teknolojik helikopterler V-280 ve SB-1 projelerini dünyaca ünlü helikopter üreticileri Bell, Sikorsky – Boeing üstleniyor.

Bell firmasının üzerinde çalıştığı V-280 Valor helikopteri tıpkı helikopter gibi dikey iniş ve kalkış yapabilirken, kanatlarda bulunan rotor sistemlerinin konumunu değiştirerek tıpkı uçak gibi helikoptere göre daha hızlı uçabiliyor. Sikorsky – Boeing takımının üzerinde çalıştığı SB-1 (Sikorsky Boeing -1) helikopteri ise üst üste entegre edilmiş koaksiyel rotor sistemleri özelliğini taşıyor. Bell’in V-280 helikopter prototipinin 2017 nisan ayında yer testlerinin ve 2017 eylül ayında ilk uçuşunun gerçekleştirilmesi beklenirken, Sikorsky ve Boeing’in üreteceği SB-1 prototipinin 2017 yılı içerisinde ilk test uçuşunu yapacağı belirtiliyor.

Geleceğin helikopteri