Geçmişte Üretilen Milli Uçak!

tarafından
22
Geçmişte Üretilen Milli Uçak!

Efsane havacı Nuri Demirağ tarafından yapılan ilk milli uçağımızın İstanbul-Ankara seferinin bugün 72.yıl dönümü. 24-25-26 Mayıs 1944 tarihleri Türk Havacılık tarihi için çok büyük önem arz eden tarihlerden biri. Öyle ki, bundan 70-75 yıl önce tamamen yerli kaynaklar ile ilk milli uçağımız seri üretime geçmiş olsa da hatta Avrupa ülkeleri ilk siparişlerini vermiş olsa da bugün neden kendi uçağımızı üretemiyoruz?

Efsane havacı Nuri Demirbağ, Avrupa’dan Amerika’dan lisansların alınıp uçakların üretilmesini kopyacılık olarak görürken, Yeni icat edilenler ise bir sız gibi saklanıyor demiş. Avrupa’da ve Amerika’da üretilen uçaklara karşı yepyeni bir Türk uçağa ihtiyaç vardır diyerek çalışmalara başlamış ve 1936 yılında ilk uçak fabrikasını kurmuş. Benim ülkem için en mükemmelini yapmam lazım diyerek uçak bağışı yerine uçak fabrikası kurması da bilinen diğer bilgiler arasında.

Türk Hava Kurumu yapılan çalışmaları yakından takip ederken, ilk siparişlerini vermeye başlamış ve bir test sürüşü istenmiş, Selahattin Reşit Alan 1938’de Nu. D-36 uçak ile başarılı bir kalkış gerçekleştirilmiş olsa da inişe geçtiği sıra da piste açılan hendeği göremeyerek uçağı hendeğe düşürür. Bu kazada kendisi de hayatını kaybederken, o zaman ki mahkemelerce uçağın üretimi ve satışı da yasaklanmış.