Facianın eşiğinden dönüldü : İsrail Savaş Uçakları Yolcu Uçağı İle Çarpışacaktı

57
Facianın eşiğinden dönüldü : İsrail Savaş Uçakları Yolcu Uçağı İle Çarpışacaktı
Binance indirim

İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait 2 adet F-16 savaş uçağı, eğitim uçuşunda 162 yolcu taşıyan Ryanair yolcu uçağı ile havada çarpışmanın eşiğinden döndü.

İsrail silahlı kuvvetleri radyosundan yapılan açıklamada eğitim uçuşunda olan 2 adet İsrail savaş uçağı, Eilat 60 kilometre kuzeyindeki Ovda Havalimanı yakınlarında Ryanair yolcu uçağı ile çarpışmanın eşiğinden döndü. Ryanair uçağı yaklaşık 9.000 metre yükseklikte seyir halinde idi. Ryanair pilotu üzerine hızla gelen savaş uçaklarını son anda görerek uçağın rotasını hemen değiştirdi. 162 yolcu taşıyan yolcu uçağı büyük bir facianın eşiğinden döndü.

Olayda Ryanair pilotlarının dikkatli ve hızlı manevraları sayesinde yaralanan olmadı. İsrail Savunma Bakanlığı ve İsrail Hava Kuvvetleri olay hakkında soruşturma başlattı. Olayın yaşandığı esnada, Ovda Havalimanı civarında İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait 4 F-16 uçağı eğitim uçuşu yapıyordu. İkişerli iki kola ayrılan ekipten 1 kol, Ovda Havalimanı’ndan yeni kalkmış olan Ryanair uçağının rotasında uçuyordu.

Kendisini Avrupa’nın “en ucuz havayolu” olarak tanımlayan Ryanair, 2015 Temmuz ayından bu yana İsrail’in Ovda şehrinden Doğu Avrupa ülkelerine seferler düzenliyor.