Engelli pilotlarda aranan kriterler

tarafından
17
Engelli pilotlarda aranan kriterler

Pilot olmak engeli bulunmayan vatandaşların olduğu kadar engelli vatandaşlarımızın da hakkı. Günümüzde bir çok alanda sağlanan iş olanakları ve yaşam koşulları her zaman engeli olan vatandaşlar için ileri düzeydedir. Havacılık alanında da bedensel olarak özrü bulunan kişilere protezli ve protezsiz olarak amatör pilot lisansı için hiç bir engel bulunmamaktadır.

EASA şartlarına göre düzenlenen yasada engelli pilot adaylarının fiziksel olarak uçağı uçurabilme imkanı bulunmakta ise engelli olsa da o kişi pilot olarak görev yapabilir. Uygulanan eğitim modüllerinde bireylerin işlevselliklerine göre belirli limitlerde eğitim sağlanmakta. Uçuşlarda gerçekleştirilen işlemler ve eğitimler ona göre ayarlanmaktadır.

Uygulanan eğitimlerde başarılı bulunan kişiler akrobasi uçuşlarına katılabilmekte ve hava yarışlarına katılım sağlayabilmektedir.

Engelli pilotlarda aranan kriterler

Asgari limitleri karşılamak amacıyla bireyin ehliyeti bulunması gerekmektedir. Bu pilot eğitimine başlanması için öncü kriterlerden bir tanesidir.

Profesyonel pilotların önemli derecede fiziksel özürlülükleri bulunmakta ise kargo taşımacılığı veya yolcu taşımacılığı yapmaması gerekmektedir.

Fiziksel ve zihinsel durum değerlendirmesi FAA, ABD VE Avrupa’ da EASA uçuş hekimlerince değerlendirilmektedir. Bu alanda tüm kurumlar ve hakem birlikleri karar verme yetkisine sahiptir.

Engelin fiziksel koşullarına göre elleri ve kolları olmayan kişiler için ayaklarla kontrol edilebilen ayakları ve bacakları olmayan kişiler için ise elle kontrol edilebilen modifiyeli uçak modellerinde uçuş işlemini gerçekleştirebilmektedirler.

Tıbbi açıdan yeterli sayılmayan ciddi bir rahatsızlığı bulunan kişiler ve ilaç kullanmakta olan kişiler uçak kullanamaz.

Madde bağımlısı, psikotik, mental retarde ve demanslı olan kişilere sertifikasyon verilmemektedir.

Görme engellilere uçuş olanağı sağlanamamakta iken işitme engelliler için ise verilerin işitsel oalrak çevrilmesi ve görsel mesajların bulunması koşulu ile uçuş izni verilmektedir.

Bazı pilotlar sonradan geçirmiş oldukları ameliyat ve benzeri durumlarda görevlerinden men edilebilmektedirler. Bu durum uçuş için engeli bulunan kişilerce de söz konusu olmaktadır. Kısa süreli olarak uçuş hakları kısıtlanır.

Her ülkenin belirli yerel kuralları bulunmaktadır. Bu uçuş kuralları kapsamında engelli olan bireyler ülkeler arası uçuş işlemini gerçekleştiremezler. Engelli kişilere ülkeler arası uçuşlarla ilgili kısıtlamalar getirilmiştir. Ülkemizde bu alanda pilotluk görevi yapan başarılı bir örnek olarak Şafak Pavey’ i gösterebiliriz.