Dünya Havacı Kadınlar Haftası Başlıyor

tarafından
19
Dünya Havacı Kadınlar Haftası Başlıyor

2010 yılından bu yana kutlanan ve Pilotaj Haber’in de yayın hayatında sürekli takip ettiği “Dünya Havacı Kadınlar Haftası” pazartesi başlıyor. 2016 Dünya Havacı Kadınlar Haftası’nda bu yıl Türkiye’de de çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Geçen yıl Dünya Havacı Kadınlar Haftası’nda ülkemizde de küçük çaplı faaliyetler düzenlenmişti. Haftanın kutlanmasına Türkiye’den ilgi gördüğünün farkına varan Dünya Havacı Kadınlar Haftası resmi websitesi womenofaviationweek.org, sitesinde bulunan diller arasına Türkçe’yi de ekledi. Womenofaviationweek.org resmi websitesinde İngilizce, Fransızca ve İspanyolcadan sonra bu yıl dördüncü dil olarak Türkçe de eklendi.

2016 DÜNYA HAVACI KADINLAR HAFTASI TEMASI

Bu yılki haftanın teması Brezilyalı kadın pilot Ada Rogato oldu. Rogato 1956 yılında tek motorlu Cessna 140 tipi uçağı ile Amazon ormanlarını aşarak Hint köylerini gezen ilk insan oldu. Bu uçuş tam 163 saat sürdü.

TÜRKİYE’DE DÜNYA HAVACI KADINLAR HAFTASI ETKİNLİKLERİ

7 Mart -13 Mart 2016 tarihlerinde kutlanacak Dünya Havacı Kadınlar Haftası’nda, İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Antalya’da çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Bu yıl altıncısı düzenlenecek Dünya Havacı Kadınlar Haftası’nda faaliyet takvimi şu şekilde;

8 Mart 2016

Eskişehir; TEI tesisleri gezisi ve yine TEI’de pembe kağıt uçak yarışması
İstanbul ; Maltepe Üniversitesi Marmara Eğitim Köyü, İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi ve Hava Kuvvetleri Müzesi’nde Pembe kağıt uçak yarışması.
Ankara ; THK Üniversitesi Etimesgut pembe kağıt uçak yarışması
Antalya; SunExpress uçağında kokpit ziyareti, uçak simülatörü ziyareti

10 MArt 2016

Antalya; Hava Trafik Kontrol Kulesi ve Uçuş Radarı ziyareti.

11 Mart 2016

Antalya; THK Antalya Şubesi pembe kağıt uçak yarışması

12 Mart 2016

Antalya; TD Havacılık, Teknik Bakım ziyareti, ERAH uçuş okulu ziyareti, Paramotor Uçuşu ve Yamaç Paraşütü tanıtım,

13 Mart 2016

Ankara; Can Erel tarafından verilecek olan “Ulusal Havacılık Gelişim Sürecinde Türk Kadını” Konferansı

Türkiye’de düzenlenecek 2016 Dünya Havacı Kadınlar Haftası’nda Türk Hava Kurumu Antalya Şubesi önemli rol oynuyor. Etkinliklerin bir çoğu Antalya’da düzenlenecek. İstanbul, Ankara ve Eskişehir’e nazaran, Antalya’da çok çeşitli etkinlikler düzenleniyor.