Drone’ lar ve kullanım alanları

125
Drone’ lar ve kullanım alanları
Binance indirim

Son zamanlarda ülkemizde bir çok ilde kullanımı yasaklanmış olan Drone’ lar hakkında bir çoğumuz geniş kapsamlı bilgi sahibi değiliz. Peki nedir bu Drone? Ne gibi etkileri vardır, nerelerde çekim yapılabilir?

Drone nedir?

Drone’ lar çocukluk dönemimizde bir çoğumuzun kullanmış olduğu uzaktan kumandalı helikopter oyuncaklara benzemektedir. İşlevsellik bakımından oldukça etnik bir tasarımda olan Drone’ lar insansız hava aracı kategorisinde bir çok işlem için kullanılan havacılık araçlarından bir tanesidir.

Tarihte çoğunlukla askeri amaçla kullanılmakta olan Drone’ lar şimdilerde hemen hemen herkesin kolaylıkla alabileceği fiyatta ve satışa hazır halde bir çok teknoloji mağazasında yerini almaktadır. En fazla rağbet gören 2 farklı modelde Drone bulunmakta. Bir tanesi Wi-Fi teknolojisi ile kullanılmakta olan ve uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen bir modeldir. Bir diğeri ise şarjla çalışmakta olan ve çekim işlemi süresince havada çekim yapıp sonrasında kullanım süresi tamamlanan ürünlerdir. Buna ARDrone ve DJIPhantom örnek olarak verebiliriz.

Mark Zuckerberg’ in düşünceleri ve çalışmaları sonucunda beklentilerinde drone sayesinde bir çok internet bulunmayan bölgeye internet sağlamayı planlamakta. Bilindik markalar ile piyasada bulunuyor olması ve kullanışlı yapıda olmaları açısından oldukça rağbet görmektedirler. Drone’ lar ve kullanım alanları …

Gazetecilik ve TV  dünyasında Drone’ lar

Çekilmesi en zor görüntüleri bile kolaylıkla çekebilen profesyonel kameralar dışında en iyi görüntü kalitesine sahip çekim işlemini gerçekleştirebileceğiniz aygıtlar arasında yer almaktadır dronelar. Gazetecilik ve TV Dünyasında kolaylık sağlayarak tehlikeli alanlarda bile çekim yapabilme imkanı sağlamaktadır. En son başarı kaydedilen örneklerden bir tanesi de Sochi Olimpiyatları’ nda çekilen görüntüleri örnek verebiliriz. Bu görüntülerde Drone’ lar sporcuların üzerinde çekim yapmaktadır.

Kuş bakışı çekilen görüntülerde birbirinden renkli sahnelere ev sahipliği edilmekte.

Seyahat alanında Drone’ ların yeri

Yaklaşık olarak 6 metre yüksekliğe kadar sabit olarak uçabilme imkanı bulunan Drone’ lar 50 metre kadar yüksekliğe çıkabilmektedir. Kuş bakışı çekim özelliği ile şehirde neler olup bitiyor gözlemleyebilir en güzel mekanlarda birbirinden güzel çekimler gerçekleştirebilirsiniz.

Kargo alanında Drone’ lar

Kargo olarak taşımacılık yapan Drone’ lar oldukça dikkat çeken ürünlerden bir tanesidir. Amerika yasaları ile ilgili Dorne’ lar da her hangi bir bildiri bulunmamaktadır. Lakin yakın süreçte bu ürünlerin evlerde de kullanılacağı kesin…

Drone’ lar işlevsellik açısından faydalı alanlarda etnik işlemlerde kullanılabilir. Lakin ülkemizde terör hassasiyeti sebebi ile bir çok ilde kullanımı yasaklanmıştır.