Çin’de Uçuşlar Yine İptal

43
Çin’de Uçuşlar Yine İptal
Binance indirim

Beijing dün ikinci dalga ihtimalinin artması sebebi ile 1255 uçuşu iptal etti. İptal edilen uçuşlar toplam günlük uçuşların %70’ini kapsıyordu. Şehirde tekrar yayılmaya başlayan salgın nedeniyle uçuşların iptal edilmeye devam etmesi bekleniyor.

İkinci Dalga Korkusu

Aylar sonra sadece dışarıdan gelenlerde görülen vakalar, geçen hafta yerel haklta da tespit edilmeye başlandı. Şehirde tekrar karantina ve sokağa çıkma yasağı gündemde. Çin’de geçen hafta yerel halkta 172 vakanın tespit edilmesi ülkedeki ikinci dalga korkularını artırmaya başladı.

Uçuşların iptal olma kararı, Beijing’e komşu olan Heibei, Tianjin ve Sichuan gibi bölgelerde vakaların tespit edilmesinden sonra geldi. Çarşamba günü çoğunluğu iç hat olmakla beraber toplam 1255 uçuşun iptal edilmesinden sonra dün de uçuşların çoğu iptal edildi. Uçuş iptallerinin önümüzdeki günlerde devam etmesi bekleniyor.

Çin koronavirüsün vurduğu ve havacılık sektörünün ilk etkilendiği ülke olmuş ancak geri dönüşü ilk yapan da yine Çin olmuştu. Mart ayından bu yana toparlanma sürecinde olan Çin havacılığı, hem uluslararası hemde iç hat olarak şu anda yaklaşık %40’tan fazla kapasite ile geri dönüş yapmayı başardı. Bu rakam iç hatlarda pandemi dönemi öncesi gibi %70 kapasiteye kadar ulaşmıştı.