Burs Kazanan Uçak Mühendisliği Öğrencileri

tarafından
22
Burs Kazanan Uçak Mühendisliği Öğrencileri

Uçak Mühendisi Can EREL tarafından, bugünü dünle değerlendirip yarına yönelik dersler çıkarmak için yapılan araştırmaların bir kısmı ile, havacılık alanına odaklanarak, ülkenin endüstriyel gelişiminde iz bırakmış bazı kişi, grup ve kurumları yaşam ve mücadelelerinin incelendiği, bu süreçte anılan bazı yaşanmışlıkların etkilerinde bugüne ve geleceğe yönelik değerlendirme ve önerilerde bulunulan “Can’Ca Türkiye’de, Endüstrinin Gelişiminde İz Bırakanlar” kitabı Mart 2014 ayı içinde okuyucu ile buluşmuştur.

Bu kitabın özgün ve ulvi bir özelliği de ana amacıdır. Bu kitabın getirisi ile, İTÜ Uçak Mühendisliği öğrenimine 2014 – 2015 yılında başlayacak bir kız öğrenciye lisans öğrenimi boyunca her akademik yılda maddi aylık, mesleki rehberlik ve tavsiye desteğini verme amacı; İTÜ Rektörlüğü ve UUBF Dekanlığı ile EREL arasında yapılan protokole dayanan “Can’Ca Başarı Bursu”..
image
Gördüğü ilgi ile sayesinde, yazarına Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin “En İyi Havacılık Yazarı” ödülünü de kazandıran bu kitap ve getirisi ile başarı bursu oluşturma çabaları ulusal basın ve sektörel sınırların da ötesine geçen kamuoyunda güzel ve hızla genişleyen bir farkındalık etkisi de yarattı. Öyle ki, EREL’in kitap projesi kapsamındaki çabalarına şahit olan ŞİMŞEK Ailesi de oluşturdukları maddi destekle, teknik yönetimi EREL tarafından yapılması şartı ile uçak mühendisliği öğrenimine bu yıl başlayan 3 öğrenci için “Ayça & Nahsan ŞİMŞEK Başarı Bursu” oluşturmuştur.

Sonuçta, bu yıl uçak mühendisliğini kazanan 36 öğrenciden 4’ü doğrudan veya dolaylı olarak “Can’Ca Türkiye’de, Endüstrinin Gelişiminde İz Bırakanlar” kitabı sayesinde başarı bursu ile uçak mühendisliği lisans öğrenimi yapma fırsatı oluşmuştur.

Başarı bursları ile ilgili duyuruların Mayıs – Temmuz 2014 arası Türkiye’deki il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri, başta havacılık programına sahipler olmak üzere seçilmiş liselere ve dersanelere, meslek odaları ve havacılık klüplerine iletilmesi ile İTÜ UUBF Uçak Mühendisliği bölümü ile ilgili farkındalığın da artırılmasına çalışılmıştır. Sonuçta, bu yıl, İTÜ UUBF Uçak Mühendisliğini kazanan 36 öğrencinin 3’ü kız ve geçmiş yıllarda uçak mühendisliği bölümüne birincilikle giren öğrencinin puanı ikibinlerin üzerine çıkmışken bu yıl Türkiye 772′ncisi olmuştur.

İTÜ Rektörlüğü ve UUBF Dekanlığı ile EREL ve ŞİMŞEK arasında yapılan protokole belirlenen şartlar kapsamında, burs veren ve İTÜ UUBF burs koordinatörleri katılımı ile;
• 24 Eylül 2014 günü yapılan ön değerlendirmeler,
• 14 Ekim 2014 günü yapılan aday öğrenciler ile yüzyüze görüşme,
sonucu başarı burslarını kazanan öğrenciler belirlenmiş ve sözleşmeler imzalanmıştır.

“Can’Ca Başarı Bursu”nu kazanan kız öğrenci Yağmur GENÇOĞLU olmuştur.

image

Öğrenci GENÇOĞLU, Galatasaray Lisesi mezunu olarak girdiği ÖSYM sınavında Türkiye 5312’ncisi olarak 2014 -2015 öğretim ve eğitim yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak Mühendisliğini 21’inci sırada kazanmıştır.

“Ayça & Nahsan ŞİMŞEK Başarı Bursu”nu kazanan öğrenciler;
• Ferit Nihat ADAM,
• Mehmet ŞAHİN,
• Mehmet Can ŞEN,
olmuştur.

image

ADAM, ÖSYM sınavında Türkiye 772’ncisi olarak 2014 -2015 öğretim ve eğitim yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne ilk sırada yerleştirilen öğrenci de olarak Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak Mühendisliğini 1’inci sırada kazanmıştır

ŞAHİN, ÖSYM sınavı sonucunda Türkiye 1936’ncisi olarak 2014 -2015 öğretim ve eğitim yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak Mühendisliğini 3’üncü sırada kazanmıştır

ŞEN, ÖSYM sınavı sonucunda Türkiye 2202’ncisi olarak 2014 -2015 öğretim ve eğitim yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak Mühendisliğini 4’üncü sırada kazanmıştır

Başarıları nedeni ile, öncelikle değerli öğrencilerimizi, sevgili anne ve babalarını, öğrenimlerinde pay sahibi öğretmenlerini ve öğretenlerini de tebrik ediyoruz.