“Boeing’i Hackledim”

57
“Boeing’i Hackledim”
Binance indirim

ABD’de DHS (The Department of Homeland Security) tarafından organize edilen bir siber güvenlik konferansında Boeing 757 uçağının Hacklendiği iddia edildi.

DHS ( ABD Milli Güvenlik Departmanı ) tarafından organize edilen siber güvenlik konferansında, DHS’de görev yapmakta olan siber güvenlik uzmanı Robert Hickey tarafından ses getirecek bir iddia ortaya atıldı. Hickey geçtiğimiz yıl uçakta bulunan kimseden yardım almadan Boeing 757 modeli bir uçağı eğlence sistemi üzerinden hacklediğini belirtti.

Hickey’nin iddiasına göre 19 Eylül 2016 tarihinde Atlantic City havalimanı apronunda bulunan Boeing 757 tipi uçağı kimseden yardım almadan hackleyerek, tüm sistemlerini uzaktan kontrol edebildi. Hickey, uçakta fiziken bulunmadan ya da başkasının yardımı olmadan bilinen yöntemler ile hacklediğini belirtti.

Hickey bu durumda herhangi bir hacker’ın da uçak sistemlerine erişim sağlayabileceğini belirtirken, Boeing 737 MAX, Boeing 787 ya da Airbus A350 tipi gibi yeni uçaklarda bulunan siber güvenlik sistemini aşmanın mümkün olmadığını ancak filolara bakıldığında çoğunlukla hacklenebilecek uçakların bulunduğuna işaret etti. 2 yıl önce de başka bir siber güvenlik uzmanı aynı iddiayı ortaya atmış fakat doğruluğu onaylanmamıştı.

DHS, ABD’nin milli güvenliğini sağlamaktan sorumlu departmanı olarak biliniyor. DHS’de havacılıktan sınır güvenliğine olan geniş bir yelpazede toplam 240.000 personel görev yapıyor.